Związkowcy i pracodawcy porozumieli się ws. wieku emerytalnego

Jest wstępne porozumienie związków zawodowych i pracodawców ws. wieku emerytalnego. Prezydium Rady Dialogu Społecznego proponuje, by kobiety przechodziły na emeryturę w wieku 61 lat, a mężczyźni w wieku lat 66. Propozycja trafi teraz do konsultacji organizacji wchodzących w skład Rady.

Strony zgodziły się również na zapis, że nabycie prawa do emerytury w przypadku kobiet byłoby możliwe po osiągnięciu 35 lat okresów składkowych, zaś w przypadku mężczyzn – 40 lat.

Mecenas Paweł Pelc, ekspert rynku emerytalnego, podkreśla, że najpierw powinniśmy wrócić do punktu wyjścia, czyli poprzedniego wieku emerytalnego.

– Zmieniono to praktycznie bez konsultacji, wbrew olbrzymim protestom społecznym. Czy właśnie tym punktem wyjścia nie powinien być powrót do wieku 60, 65 lat i dopiero po powrocie do tego wieku szukanie rozwiązań, które pozwoliłyby uwzględnić pojawiające się teraz postulaty? Chodzi po prostu o to, że ludzie muszą uwierzyć w to, że systemowi można zaufać. Na razie im tej szansy nie dano – podkreśla Paweł Pelc.

W Sejmie trwają prace nad prezydenckim projektem dotyczącym obniżenia wieku do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Nie przewiduje on tzw. kryterium stażowego.

O podniesieniu wieku emerytalnego do 67 dla kobiet i mężczyzn pomimo sprzeciwu społeczeństwa zdecydował rząd PO–PSL. Rząd PiS-u już podczas kampanii wyborczej zapowiadał powrót do poprzednich rozwiązań.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl