fot. PAP/Rafał Guz

Warszawa: trwa spotkanie Rady Dialogu Społecznego

Rada Dialogu Społecznego to ciało niezwykle ważne i potrzebne w polskim państwie – powiedział prezydent RP Andrzej Duda. W Pałacu Prezydenckim w Warszawie trwa uroczyste posiedzenie Rady.

Mija rok od powołania instytucji, która zastąpiła Komisję Trójstronną ds. Społeczno-Gospodarczych.

– Bardzo się cieszę, że Rada Dialogu Społecznego, która prawie zbiegła się wtedy z wyborami parlamentarnymi i powołaniem nowego rządu, przez rok pracuje w sposób niezwykle wytężony i pożyteczny. To 140 spotkań w ciągu tego roku, z jednej strony Rady, ale z drugiej strony także i ich zespołów. Ja także miałem tę możliwość, aby w spotkaniach Rady brać udział. Dziękuję za to, bo było to bardzo ciekawe doświadczenie, móc wysłuchać głosów tych, którzy dzisiaj są rzeczywistą, w moim przekonaniu, reprezentacją społeczną – powiedział prezydent Andrzej Duda.   

Prezydent powołał dziś także w skład tego gremium minister Elżbietę Witek.

Kierowanie Radą Dialogu Społecznego przejęła natomiast przedstawicielka pracodawców Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan. Dotychczas szefem rady był przewodniczący „Solidarności” Piotr Duda.

Premier Beata Szydło podziękowała Radzie za rok pracy. Podkreśliła, że były to miesiące trudne, ale udało się przyjąć m.in.: program 500 plus i podnieść płace minimalne. Teraz – jak dodała – nadszedł czas, aby myśleć o wspieraniu polskich przedsiębiorców.

– Polski rząd ma świadomość, mamy świadomość, zdaję sobie z tego sprawę, zdaje sobie sprawę premier Mateusz Morawiecki, że sami tego nie zrealizujemy, jeżeli nie będziemy mieli wsparcia ze strony waszych organizacji. Dlatego jeszcze raz, dziękując za ten rok naszej wspólnej pracy, który mija, życzę, żebyśmy przez te następne miesiące, które są przed nami (przy okazji chcę złożyć życzenia pani przewodniczącej, która obejmie w tej chwili przewodnictwo w Radzie Dialogu Społecznego), wspólnie wypracowywali dobre rozwiązania dla polskich przedsiębiorców, dla polskich pracodawców, dla polskich pracowników, dla naszej ojczyzny – akcentowała premier Beata Szydło.   

W Radzie Dialogu Społecznego zasiadają przedstawiciele rządu, pracodawców, związków zawodowych, prezydenta, NBP i GUS-u.

RIRM

drukuj