fot. PAP/Waldemar Deska

Ks. abp Depo we Lwowie: żyjemy w czasie sporu o życie człowieka

We Lwowie odbyły się dziś uroczystości związane z 360. rocznicą ślubów Króla Jana Kazimierza. Głównym punktem obchodów była Eucharystia w Katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Transmisję Mszy św. przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

Rozpoczętej o godz. 9.00 Eucharystii przewodniczył ks. abp Wacław Depo.  Żyjemy w czasie bardzo wyrafinowanego sporu o życie – podkreślał w homilii metropolita częstochowski.

– Najważniejszym zadaniem współczesnych chrześcijan jest mieć odwagę wyznawania wiary i rozeznanie prawdy i fałszu, dobra i zła, wolności i zniewolenia, tworzenia i niszczenia. (…) Żyjemy, bez wątpienia, w czasie bardzo wyrafinowanego sporu o życie człowieka i każdego narodu; w czasie zmagań – jak wołał św. Jan Paweł II – kultury życia z kulturą śmierci. Dostrzegamy to i przeżywamy wraz z narodem ukraińskim i narodami świata – mówił ks. abp Wacław Depo.  

List do uczestników dzisiejszych uroczystości skierował Prezydent RP Andrzej Duda. Pismo odczytał minister Adam Kwiatkowski, szef gabinetu Prezydenta.

„Czcigodni Arcypastrzerze, drodzy rodacy, szanowni państwo. Z całego serca dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w obchody tej ważnej rocznicy. To znamienne, że łączy się ona z jubileuszem 1050-lecia chrztu Polski. Ufam, że będzie to czas głębokiej refleksji nad fundamentami zarówno polskości, jak i całej cywilizacji Zachodu, nad ideałami, które uczyniły nas tym, czym dzisiaj jesteśmy – narodem o ponad 1000-letniej historii, z ogromnym dorobkiem ducha i myśli, dumnego z dziejów naszego oręża zasłużonego dla obrony wolności, prawdy, sprawiedliwości i patriotyzmu”– pisał prezydent.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski odczytał uchwałę z okazji 360 rocznicy ślubów Lwowskich, którą dwa dni temu przyjęła wyższa izba parlamentu.

– W 360. rocznicę Ślubów Lwowskich Senat Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd przodkom, którzy w obliczu dramatu wojny i najazdu obcych wojsk znaleźli ratunek i nadzieję, oddając się pod opiekę Matki Bożej w krzyżu Chrystusa, odnajdując odwagę i wzór w poświęceniu dla ojczyzny – przeczytał marszałek.

Wieczorem w katedrze odbędzie się koncert jubileuszowy, zorganizowany przez ks. abp. Mieczysława Mokrzyckiego, metropolitę lwowskiego. Wystąpią Chór i Orkiestra Kameralna Nicolaus z Kraczkowej koło Łańcuta. We lwowskich uroczystościach bierze udział Dyrektor Radia Maryja o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Król Jan Kazimierz złożył śluby 1 kwietnia 1656 roku, w czasie potopu szwedzkiego, oddając Rzeczpospolitą pod opiekę Matki Bożej, którą nazwał Królową Korony Polskiej. Obiecał, że kiedy kraj zostanie uwolniony spod okupacji, rozszerzy prawa obywatelskie szlachcie i poprawi sytuację bytu chłopów. Autorem tekstu ślubów lwowskich króla Jana Kazimierza był św. Andrzej Bobola.

Dzisiejsze obchody połączone są z  240. rocznicą Koronacji Obrazu Matki Boskiej Łaskawej w lwowskiej Katedrze oraz 25-leciem  reaktywowania Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie.

RIRM

drukuj