28 maja Ukraina zniesie embargo na wieprzowinę

28 maja Ukraina zniesie embargo na wieprzowinę dla krajów europejskich, w tym także dla Polski – zapowiedział minister rolnictwa Ukrainy.

Szef polskiego resortu rolnictwa Marek Sawicki powiedział też, że Polska chce zniesienia embarga na wołowinę.W środę rano ma on w tej sprawie rozmawiać telefonicznie z ministrem Ukrainy. Embargo na wieprzowinę Ukraina utrzymuje od 2007 r.

Poseł Krzysztof Jurgiel, były minister rolnictwa, mówi, że to najwyższy czas by znieść embargo na polską wieprzowinę.

Nie było podstaw merytorycznych, tzn. wynikających z wymagań weterynaryjnych, czy sanitarnych, ponieważ polskie przetwory tej samej jakości są eksportowane na Zachód i tam nie ma żadnego problemu. Mówiłem już wcześniej, że wynika to z relacji między Rosją, Ukrainą a Polską. (…) Jeżeli chodzi o wołowinę, to myślę, że rachunki ekonomiczne na Ukrainie będą decydowały o tym wszystkim, ponieważ złe relacje z Rosją powodują, że Rosja nie kupuje przetworów od Ukrainy. Trudno, więc powiedzieć, jaka będzie ostateczna decyzja – podkreślił poseł Krzysztof Jurgiel.

Embargo na polską wołowinę Ukraina utrzymuje od 2007 r. Minister rolnictwa stwierdził, że jest ono związane z przeświadczeniem o rzekomym wirusie BSE występującym na terenie Polski.

RIRM

drukuj