fot. PAP/Jakub Kamiński

S. Karczewski: Życzę Ukrainie, by szła drogą wyznaczoną przez prof. Z. Religę

Prof. Zbigniew Religa był wspaniałym lekarzem, ale też rzetelnym politykiem, który dążył do wyznaczonego celu; jako Polak i przyjaciel Ukrainy życzę, by szła wyznaczoną przez niego drogą – powiedział w czwartek w Kijowie marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Stanisław Karczewski przebywa na Ukrainie od środy; w czwartek wziął udział w uroczystości nadania imieniem prof. Zbigniewa Religi Polskiej Bibliotece Medycznej w Kijowie. Marszałek Senatu powiedział, że jest bardzo wzruszony odwiedzając Bibliotekę, zarówno jako lekarz, i jako polityk.

Dziękował rodzinie za przekazanie prywatnych i naukowych zbiorów prof. Zbigniewa Religi.

„To biblioteka, która ma i ducha i niezwykle bogate zbiory, nawet woluminy pochodzące z 1541 roku. Teraz biblioteka wzbogaca się o element ważny dla nas, Polaków, tak dumnych, że mieliśmy i mamy tak wspaniałych naukowców jak Zbigniew Religa” – mówił Stanisław Karczewski.

Podkreślił, że biblioteka medyczna jest dla lekarzy wyjątkowo ważna, bo – jak zauważył – „lekarz, który nie czyta, staje się groźniejszy od choroby”.

„Uroczystość ta jest okazją do refleksji. Wszyscy wiemy, kim był profesor Religa – był wspaniałym chirurgiem, lekarzem, ale również naukowcem i nauczycielem. Był też postacią, która fascynowała każdego” – zaznaczył marszałek.

Dodał, że on sam znał Religę jako polityka, a nie jako lekarza.

„Jest on dla mnie wzorem, bo był politykiem, który wiedział, czego potrzebuje Polska, nie było dla pana profesora rzeczy niemożliwych. Był to człowiek tytanicznej pracy, który konsekwentnie dążył do wyznaczonego celu, niezwykle uczciwy i rzetelny, odpowiedzialny za swoje słowa i swoje czyny, brzydzący się nieuczciwością, korupcją i wszystkim tym, co jest patologią i w życiu medycznym i w politycznym” – powiedział Stanisław Karczewski.

„Jako Polak, jako przyjaciel Ukrainy, chciałbym, by Ukraina szła właśnie tą drogą, którą wyznaczył profesor Religa, tego życzę Ukrainie. I wszystkim, którzy są na tej sali, chcę powiedzieć: polski rząd bardzo wspiera Ukrainę w dokonywaniu reform na drodze do UE” – dodał Stanisław Karczewski.

Polska Biblioteka Medyczna została otwarta przy Narodowej Bibliotece Nauk Medycznych w Kijowie w 2016 roku. Posiada woluminy, wśród których znajdują się książki z gabinetu profesora Religi, przekazane przez jego małżonkę Annę Wajszczuk-Religę i Fundację Rozwoju Kardiochirurgii im. profesora Zbigniewa Religi.

Biblioteka mieści się w willi, którą wzniósł w 1898 roku przemysłowiec Mykoła Tereszczenko. Po rewolucji październikowej umieszczono w niej pracownię radiologiczną. Bibliotekę, powstałą w 1922 roku, przeniesiono do willi w 1969 roku. Zbiory liczą około 1,5 mln wydawnictw, książek i publikacji, w tym dokumenty i książki z XVI i XVII wieku.

PAP/RIRM

drukuj