fot. twitter.com/MSWiA_GOV_PL

Min. J. Brudziński podziękował strażakom za trudną i pełną poświęcenia służbę

Z pełną determinacją walczycie o ludzkie życie i zdrowie, często narażając własne bezpieczeństwo; życzę zadowolenia z tej wyjątkowej służby – zwrócił się w sobotę do strażaków z okazji Dnia Strażaka szef MSWiA Joachim Brudziński.

Z okazji przypadającego na sobotę Dnia Strażaka, Joachim Brudziński zamieścił na Twitterze film z życzeniami.

„Funkcjonariusze i funkcjonariuszki Państwowej Straży Pożarnej, druhny i druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej, pracownicy cywilni, na co dzień pełnicie służbę w formacji, która od lat cieszy się największym zaufaniem społecznym. Ten wynik to najlepszy dowód na to, że jesteście świetnie zgranym i wyszkolonym zespołem profesjonalistów” – powiedział szef MSWiA.

„Wielokrotnie udowadnialiście, że potraficie skutecznie działać w ekstremalnie trudnych warunkach. Z okazji święta strażaka dziękuję za waszą trudną i pełną poświęcenia służbę. Z pełną determinacją walczycie o ludzkie życie i zdrowie, często narażając własne bezpieczeństwo” – dodał Joachim Brudziński.

Wyraził jednocześnie „słowa uznania za to, że Polacy zawsze mogą liczyć na pomoc strażaków”.

„Wszystkim, którzy tworzą krajowy system ratowniczo-gaśniczy, życzę zadowolenia z tej wyjątkowej służby – niech będzie ona źródłem satysfakcji i motywacji” – życzył strażakom Joachim Brudziński.

„Niech będzie ona źródłem satysfakcji i motywacji. Niech św. Florian, wasz patron, czuwa nad wami i dba o bezpieczny powrót nawet z najtrudniejszej akcji” – dodał.

W sobotę przed południem rozpoczną się w Warszawie centralne obchody Dnia Strażaka. Wezmą w nich udział: prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, szef MSWiA Joachim Brudziński, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Leszek Suski oraz strażacy z całego kraju.

Obchody rozpocznie złożenie meldunku głowie państwa przez dowódcę uroczystości. Następnie prezydent wręczy nominacje generalskie sześciu oficerom awansowanym do stopnia nadbrygadiera. Dwudziestu szczególnie wyróżniających się strażaków otrzyma z rąk Andrzeja Dudy Krzyże Zasługi. Medale Młodego Bohatera dostanie trzynaścioro dzieci, które dokonały czynu bohaterskiego. Także podczas obchodów czterystu strażaków zostanie promowanych na pierwszy stopień oficerski.

Międzynarodowy Dzień Strażaka jest obchodzony 4 maja. Patronem strażaków jest rzymski legionista św. Florian, który został zamęczony za wiarę i utopiony w rzece Anizie w górnej Austrii 4 maja 304 roku. Jego relikwie przywiózł do Polski (do Krakowa) w 1184 roku biskup Modeny na prośbę biskupa krakowskiego Gedki. Kult świętego rozwinął się w Polsce po roku 1528, gdy spłonęła dzielnica Krakowa – Kleparz, a z pożogi ocalał jedynie kościół św. Floriana.

PAP/RIRM

drukuj