fot. mswia.gov.pl

Polscy strażacy w Szwecji: Musimy się przygotować na kolejne pożary

Musimy się przygotować na to, że będą wybuchały kolejne ogniska pożarów – powiedział PAP dowódca polskich strażaków w Szwecji mł. brygadier Michał Langner z KG PSP. Według ostatnich prognoz w najbliższych dniach w rejonie działań Polaków ma być ponad 30 stopni Celsjusza.

Jest bardzo źle, jeśli chodzi o sytuację pogodową, która sprzyja rozwojowi pożaru – podkreślił we wtorek wieczorem w rozmowie z PAP dowodzący polską grupą strażaków Michał Langner.

Zaznaczył, że zgodnie z prognozami w najbliższych dwóch dniach temperatura ma przekraczać 30 stopni Celsjusza, a wilgotność spadnie poniżej 30 proc.

„To na pewno nie będzie ułatwiać naszych działań. Musimy się przygotować na to, że kolejne ogniska pożarów będą wybuchały w miejscach dotychczas zlokalizowanych lub poza nimi” – ocenił.

Nadzieją dla strażaków może być deszcz, który – według szwedzkich prognoz – może spaść w sobotę. Tylko, że dotychczas prognozy dotyczące opadów się nie sprawdzały.

Według najnowszych informacji przekazanych przez dowódcę polska grupa pracuje w trzech strefach. Dwie znajdują się na południowy wschód od miejsca stacjonowania Polaków – miejscowości Sveg. Trzeci i najgroźniejszy pożar znajduje się zaś około 50 kilometrów na wschód od obozu.

„Tam zostały wysłane największe siły, tam jest najpoważniejsza sytuacja. Cały czas przygotowujemy linię obrony i prowadzimy działania w tych miejscach, gdzie już stanowiska zostały zbudowane” – powiedział Langner.

Teren, na którym jest największy pożar, znajduje się w tzw. drugim regionie, co oznacza, że polscy strażacy nie podlegają sztabowi w Sveg, lecz ustalają zasady współpracy ze sztabem w miejscowości Ljusdal.

„W działania mamy zaangażowane wszystkie siły. Ponieważ przyjęliśmy pracę rotacyjną, część strażaków prowadzi działania, zaś druga grupa w tym czasie odpoczywa” – poinformował dowódca polskich strażaków. Dodał, że w akcji jest wykorzystywany cały sprzęt, jakim dysponują.

Mł. brygadier Michał Langner pochwalił warunki, w jakich Polacy obozują na boisku klubu piłkarskiego w Sveg. Mają tam do dyspozycji całą bazę sanitarną i całodobową ochronę, którą zapewnia szwedzka gwardia narodowa.

„Mamy bardzo duży komfort, mogąc rozłożyć swoje zaplecze logistyczne w tym miejscu. Jest tutaj wszystko, czego potrzebujemy: obszar, na którym znajduje się nasza część odpoczynkowa, część sztabowa, miejsce do parkowania pojazdów, jest naprawdę bardzo duży. Jesteśmy bardzo zadowoleni” – powiedział Langner.

W gaszeniu pożarów w Szwecji biorą udział głównie ratownicy z województw zachodniopomorskiego i wielkopolskiego (po 65 strażaków i po 20 wozów). Wspierają ich strażacy z Mazowsza i Komendy Głównej PSP (9 ratowników i 4 samochody). Udali się w sobotę promem ze Świnoujścia do Malmoe, skąd przejechali do Sveg. Misja jest planowana na okres do 14 dni. W tym czasie polscy strażacy będą samowystarczalni pod względem logistycznym (zabrali namioty, wyżywienie i paliwo) i medycznym (w grupie są ratownicy medyczni).

Pożary lasów w Szwecji są spowodowane nietypowymi tam wysokimi temperaturami i małą ilością opadów. Według sztokholmskiego dziennika „Aftonbladet”, w środkowej części kraju płonie około 25 tys. hektarów lasów.

Jak poinformowała PAP KG PSP, według najnowszych szacunków obszar dotknięty pożarami lasów wynosi 30 tys. hektarów.

W ramach Europejskiego Mechanizmu Obrony Ludności Szwecja otrzymała pomoc również m.in. z Włoch, Francji, Niemiec, Danii i Litwy. Wysłano tam m.in. 5 samolotów, 6 śmigłowców, 67 pojazdów naziemnych. W gaszeniu pożarów bierze udział 340 strażaków spoza Szwecji.

PAP/RIRM

drukuj