Prezydent: Strażacy – jak mało kto w Polsce – zasługują na podniesienie na piedestał

Strażacy, jak mało kto w Polsce, zasługują na podniesienie na piedestał; Polska zawdzięcza im wolność i bezpieczeństwo – mówił prezydent Andrzej Duda podczas Centralnych Obchodów Dnia Strażaka, które odbywają się w sobotę w Warszawie.

Obchody Dnia Strażaka są one połączone z promocją oficerską Państwowej Straży Pożarnej w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się przed południem Mszą Święta w kościele seminaryjnym. Następnie przeniosły się na Pl. Piłsudskiego.

Na obchody przybyli m.in. prezydent RP Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński, komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Leszek Suski oraz liczni strażacy.

Prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu skierowanym do strażaków dziękował im za pełnioną służbę dla polskiego społeczeństwa. Strażacy, jak mało kto w Polsce, zasługują na podniesienie na piedestał. Polska zawdzięcza im wolność i bezpieczeństwo – mówił najwyższy przedstawiciele państwa polskiego.

– Właśnie ze względu na charakter waszej służby, niezwykle ofiarnej, niezwykle odpowiedzialnej, a jednocześnie realizowanej z powołania i serca. Służby tak niezwykle wszystkim potrzebnej, ale służby zarazem tak mocno wpisanej w polską wolność, niepodległość, w budowanie społeczeństwa obywatelskiego. To także polskim strażakom Rzeczpospolita zawdzięcza powrót na mapę Europy i świata. To właśnie także strażakom zawdzięczamy (…) to, że dziś Polska jest wolna, suwerenna, niepodległa i bezpieczna, bo o nasze bezpieczeństwo dbacie państwo na co dzień – wskazał prezydent Andrzej Duda.

Głos podczas centralnych obchodów Dnia Strażaka zabrał także premier Mateusz Morawiecki. W swoim przemówieniu szef rządu zaznaczył, że strażacy są wzorem dla całego społeczeństwa.

– Społeczeństwo polskie docenia wasz ogromny trud, wysiłek, poświęcenie. Bardzo wam za to dziękujemy. Ta roztropność i to męstwo, o którym tutaj była mowa, towarzyszą wam na co dzień. Jesteście wzorem dla całego społeczeństwa. Tak jak wspomniał pan prezydent, sto lat temu byliście na pierwszym froncie walki o niepodległość w powstaniu wielkopolskim, w powstaniach śląskich i wcześniej w Polskiej Organizacji Wojskowej. Ta właśnie uniwersalność straży pożarnej i waszej służby jest piękną, charakterystyczną cechą wszystkich strażaków – zaznaczył premier.

Podczas uroczystości w Warszawie miała miejsce także promocja na pierwszy stopień oficerski. Wręczone zostały też nominacje generalskie.

Międzynarodowy Dzień Strażaka obchodzony jest 4 maja. Patronem strażaków jest rzymski legionista św. Florian.

RIRM/PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl