fot. PAP/Paweł Supernak

Wniosek w sprawie referendum konsultacyjnego ma dzisiaj trafić do Senatu

Prezydent RP Andrzej Duda przygotował projekt w sprawie referendum konsultacyjnego. Dokument jeszcze dziś trafi do Senatu.

Najwyższy przedstawiciel państwa polskiego chce, by głosowanie było dwudniowe i odbyło się 10 i 11 listopada tego roku. W projekcie znalazło się ostatecznie 10 pytań.

Pierwsze dotyczy potrzeby samej zmiany obowiązującej ustawy zasadniczej. Drugie – unormowania kwestii przeprowadzenia plebiscytu.

Prezydent chce zapytać Polaków także o systemu ustrojowy czy sposób wybierania przedstawicieli do parlamentu. Przy urnach mielibyśmy wyrazić również swoje stanowisko ws. konstytucyjnego unormowania członkostwa w UE i NATO.

– Uważam, że ta refleksja powinna być dokonana przede wszystkim z udziałem polskiego społeczeństwa, że to ludziom, rządzący, powinni dać się wypowiedzieć na ten temat. Ludzie powinni mieć prawo powiedzieć, co sądzą o polskich sprawach, w jakim kierunku powinny podążać i być prowadzone, żeby ludzie mogli się wypowiedzieć tak, jak to jest najbardziej wskazane, moim zdaniem, w demokratycznym państwie. Tą formą demokratycznego wypowiedzenia się przez ludzi, oprócz wyboru władz, jest referendum, gdzie społeczeństwo bezpośrednio zabiera głos w ważnych sprawach publicznych i państwowych – mówił prezydent Andrzej Duda.

Jedno z pytań dotyczy także kwestii konstytucyjnego zagwarantowania ochrony rodziny, macierzyństwa i ojcostwa. Prezydent chce także zapytać o prawo do emerytury nabywanej w wieku 60 lat przez kobiety i 65 lat przez mężczyzn.

Najwyższy przedstawiciel państwa polskiego wyraził nadzieję, że Senat zajmie się projektem w najbliższym czasie. Obecna konstytucja obowiązuje od ponad 20 lat.

 


RIRM

 

drukuj