fot. PAP/Piotr Nowak

Prezydent A. Duda: Nie będzie obowiązkowych szczepień na koronawirusa na poziomie państwowym

Na poziomie państwowym nie będzie obowiązkowych szczepień na koronawirusa. Zapewnił o tym prezydent Andrzej Duda podczas wtorkowej sesji pytań i odpowiedzi organizowanej z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz szefa Kancelarii Premiera Rady Ministrów, Michała Dworczyka.

Prezydent zastrzegł przy tym, że nikt nie jest w stanie obecnie zagwarantować, że firmy prywatne będą próbowały wprowadzić różnego rodzaju restrykcje.

Minister zdrowia podkreślił z kolei, że nie ma nawet takiego kierunku myślenia, żeby odejść od dobrowolności.

– Ona bardzo dobrze się sprawdza i na poziomie badań społecznych, które na początku sygnalizowały, że deklaracje chęci zaszczepienia wyrażało od 35 do 37 proc. osób, teraz jesteśmy w punkcie czasowym, gdzie deklaracje są większe niż 50 procent. Jestem przekonany, że odsetek będzie się zwiększał. Deklaracje chęci zaszczepienia będą rosły i wystarczy do zagwarantowania odporności populacyjnej, która jest warunkiem tego, żeby choroba dalej się nie rozprzestrzeniała. Myślę, że jest to dobre założenie i absolutnie będziemy się go trzymać – powiedział Adam Niedzielski.

Szef KPRM, który nadzoruje Narodowy Program Szczepień, Michał Dworczyk, odniósł się do kwestii przywilejów dla zaszczepionych.

Wskazał, że w Polsce wprowadzony został status osoby zaszczepionej, pozwalający np. na uniknięcie kwarantanny. Minister podkreślił jednak, że rząd nie przewiduje żadnych dodatkowych przywilejów dla osób po szczepieniu.

Obecnie trwają szczepienia grupy 0, czyli m.in. personelu medycznego. Do tej pory zaszczepiono przeszło pół miliona osób.

RIRM

drukuj