fot. https://twitter.com/MI_GOV_PL

GDDKiA rozpocznie współpracę z Lasami Państwowymi w sprawie wód opadowych

Lasy Państwowe i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad będą współpracować w celu wykorzystania wód opadowych z nowobudowanych dróg krajowych. Wczoraj podpisano w tej sprawie porozumienie.

Porozumienie precyzuje warunki współpracy w zakresie odprowadzenia wód opadowych i roztopowych z terenu pasa drogowego oraz ich zagospodarowania na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Współpraca dotyczy wyłącznie nowych inwestycji.

Oba podmioty będą każdorazowo oceniać i uzgadniać możliwości techniczne odprowadzania zgromadzonej wody oraz potencjalny wpływ działań na tereny leśne.

To ważny krok w walce z suszą, jaka od lat jest poważnym problemem i wciąż się pogłębia – zaznaczył Edward Siarka, wiceminister środowiska, pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa.

– Jest to o tyle istotne przedsięwzięcie, że znając nasze problemy z suszą i wodami gruntowymi, możemy dzisiaj powiedzieć, iż będziemy wdrażali projekt, który pozwoli nam zagospodarować wody opadowe, jakie uciekałyby bezpowrotnie do ścieków – powiedział Edward Siarka.

Na etapie budowy tras powstaną specjalne zbiorniki i urządzenia podczyszczające wody opadowe i roztopowe. Dalej po lesie rozprowadzi je system rowów z urządzeniami piętrzącymi i filtrującymi. Rolą leśników będzie dbałość o część systemu zlokalizowaną w lesie. GDDKiA zobowiązuje się do systematycznego monitoringu i kontroli wymagań jakościowych odprowadzanej wody.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl