fot. flickr.com

Europosłowie PiS zaapelowali w PE o uwolnienie A. Nawalnego i nałożenie sankcji na reżim W. Putina

Na wczorajszej sesji plenarnej europarlamentu odbyła się debata na temat aresztowania lidera antykremlowskiej opozycji po jego powrocie do Moskwy. Europosłowie PiS zaapelowali w Parlamencie Europejskim o natychmiastowe uwolnienie rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego i nałożenie sankcji na Federację Rosyjską.

Do zatrzymania Aleksieja Nawalnego doszło w niedzielę na lotnisku Szeremietiewo. Opozycjonista przebywa obecnie w areszcie. Rosyjskie służby więzienne chcą bezwzględnego wykonania wobec niego zawieszonego wyroku, który został wydany 5 lat temu.

Witold Waszczykowski, europoseł PiS, apelował w Parlamencie Europejskim o  uwolnienie opozycjonisty i nałożenie sankcji na Rosję w związku z aresztowaniem Aleksieja Nawalnego.

– Czy nie powinniśmy domagać się większych sankcji np. wyrzucenia z rozliczeń finansowych SWIFT, zamrożenia aktywów bankowych, wykluczenia rosyjskich towarów z naszych rynków? To są drogie rozwiązania, ale istnieją także mniej kosztowne. Skutki musi ponosić rosyjskie społeczeństwo, rosyjska klasa średnia, oligarchowie, artyści, sportowcy. Oni powinni być wykluczeni z naszego życia. Społeczeństwo rosyjskie, a przynajmniej jego część popierająca Putina, musi znać koszty polityki imperialnej i zacząć ponosić jej koszty. Musimy spróbować różnych instrumentów, aby zatrzymać imperialne zapędy Rosji – powiedział Witold Waszczykowski.

Europoseł Jadwiga Wiśniewska zaapelowała z kolei o zatrzymanie budowy Nord Stream 2 i wezwanie Niemiec, aby zaprzestały wpierania reżimu Władimira Putina.

Szef Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, Josep Borrell, oświadczył podczas debaty, że wszelkie decyzje dotyczące ewentualnych sankcji przeciwko Rosji za aresztowanie Aleksieja Nawalnego należą do Rady Europejskiej.

RIRM

drukuj