fot. Karolina Sabaj

PE zadecyduje o przyłączeniu Unii Europejskiej do tzw. konwencji stambulskiej

Parlament Europejski będzie dziś głosował nad sprawozdaniem w sprawie przyłączenia się Unii Europejskiej do tzw. konwencji stambulskiej. Chodzi o Konwencję Rady Europy, która rzekomo ma zapobiegać i zwalczać przemoc wobec kobiet. Wczoraj w Parlamencie Europejskim odbyła się debata nad dokumentem.

Eurodeputowani Prawa i Sprawiedliwości domagają się odrzucenia dokumentu. Europoseł Jadwiga Wiśniewska podkreśliła, że każda przemoc wobec kobiety jest patologią, z którą trzeba walczyć. Według polityk, przystąpienie do ideologicznej konwencji będzie kolejną tragiczną pomyłką Unii Europejskiej.

– Konwencja stambulska w swej istocie to niestety ideologiczny łom, który pod pozorem wspierania ofiar przemocy sprawia, że stosunki społeczne padają ofiarą ideologii gender i radykalnego feminizmu. Czy głosujący europosłowie naprawdę chcą podpisać się pod stwierdzeniem, że przemoc wobec kobiet jest utrwalonym elementem struktury europejskiego społeczeństwa? Taki jest właśnie jej sens. Spójrzmy prawdzie w oczy – zaznaczyła europoseł Jadwiga Wiśniewska.   

Europoseł Marek Jurek zwrócił uwagę podczas debaty, że wnioskodawcy nie kryją się z tym, iż konwencja uznaje jako przemoc zakaz tzw. aborcji.

– Pani poseł wnioskodawca ratyfikacji mówiła wprost o tym, że to ochrona życia przed urodzeniem, zakaz tzw. aborcji, jest formą przemocy, którą ta konwencja powinna zwalczać. To samo mówił poseł Peter Niedermuller, który był bardziej konkretny, dlatego że powiedział wprost, że ma nadzieję, że ta konwencja będzie narzędziem do presji na jego własne państwo (Węgry- red.), żeby nie chroniło życia przed urodzeniem. W tym kontekście chcę zwrócić się do pani komisarz Jourovej o złożenie tutaj jasnej deklaracji szacunku dla państw, które w swoim prawodawstwie chronią życie przed urodzeniem – apelował Marek Jurek.

Dokument został ratyfikowany przez połowę państw Unii Europejskiej. Sprawozdanie PE po podpisaniu go przez Radę Unii Europejskiej to krok w kierunku ratyfikacji na poziomie unijnym.

RIRM

drukuj