Reforma polityki klimatycznej UE doprowadzi do dużego wzrostu cen

Eksperci ostrzegają przed unijną reformą polityki klimatycznej. Te ideologiczne zmiany doprowadzą bowiem do gigantycznego wzrostu cen.

Unia Eueopejska przyspiesza w sprawie polityki klimatycznej.

– Znaleźliśmy się w jakimś świecie, którym rządzą szaleńcy. Z pełną odpowiedzialnością używam tego terminu, dlatego że podejmowane są działania, nikt nie patrzy na konsekwencje dla całej Europy, tworzona jest jakaś wizja bańki ekologicznej, niskoemisyjnej i nikt nie wie, czym to się skończy – ostrzega ekonomista prof. Wojciech Piontek.

W zeszłym tygodniu Parlament Europejski przyjął kluczowe rozporządzenia i dyrektywy pakietu Fit for 55. System handlu emisjami, czyli tzw. ETS, został rozszerzony. Dodatkową opłatą zostaną objęte m.in. paliwa używane w transporcie drogowym i do ogrzewania budynków.

– To będzie wykluczenie i podwyższenie czynszów na niebywałą skalę – alarmuje europoseł Solidarnej Polski, Beata Kempa.

Do systemu ETS ma być także włączona żegluga morska i lotnictwo. PE poparł także wprowadzenie granicznego podatku węglowego CBAM. Zostaną nim objęte takie towary, jak żelazo, stal, cement, aluminium, nawozy, elektryczność i wodór, a to znacznie zwiększy koszty budownictwa czy energii elektrycznej. Zmiany dotkliwie odczują polscy przedsiębiorcy.

– Koszty, które ponosi przemysł, przedsiębiorcy, będą coraz wyższe, a co za tym następuje – mamy wzrost ogólnych kosztów gospodarczych – tłumaczy prof. Wojciech Piontek.   

Realizacja pakietu Fit for 55 będzie oznaczała dla Polski wydatki liczone w bilionach złotych – mówi europoseł PiS-u, Anna Zalewska.

– Nie ma żadnych gwarancji. ETS jest poza kontrolą PE i KE. To ETS będzie decydował o tym, w jaki sposób będą konstruowane ceny – wskazuje Anna Zalewska.

Polityka klimatyczna w takim wydaniu to poważne zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa – alarmuje ekspert ds. energetyki, Kazimierz Grajcarek.

Największą stratą jest bezpieczeństwo kraju. Jeśli nie będziemy mieć własnego paliwa, to kraj nie będzie bezpieczny. Mówią o tym politycy z jednej i drugiej strony, że atom to jest uniezależnienie się – że będziemy mieć tanią energię, że będziemy mieć dużo tej energii – tak będzie (tania ona nigdy nie będzie, ale tej energii będzie rzeczywiście w nadmiarze), dopóki ktoś nie podejmie decyzji, że zabroni nam korzystania z paliwa nuklearnego – podkreśla Kazimierz Grajcarek. 

Ekspert wskazuje, że jeżeli nie będzie społecznego sprzeciwu wobec tych zmian, które forsuje UE, to będziemy mieli do czynienia z ogromną drożyzną i uwstecznieniem się społeczeństwa.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl