W. Waszczykowski: Trump nie jest dzieckiem specjalnej troski, który wymaga specjalnych relacji i dyskusji

„Unia Europejska ma wiele problemów, ale na pewno nie z Ameryką” – powiedział minister spraw zagranicznych Polski Witold Waszczykowski.

Szef polskiej dyplomacji wziął udział w Brukseli w nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych, poświęconym konsekwencjom wyborów prezydenckich w USA.

Spotkanie zwołała szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini, bo zwycięstwo Donalda Trumpa wywołało w Unii Europejskiej obawy o przyszłość relacji transatlantyckich.

Minister Witold Waszczykowski po rozmowach powiedział, że wybory w USA nie są problemem, które wymagałyby pilnej dyskusji.

– Jakkolwiek byśmy uważali Donalda Trumpa za człowieka, który nie jest aniołem, ale nie jest też dzieckiem specjalnej troski, który wymaga specjalnych relacji i dyskusji. Mamy dzisiaj w UE problemy ze strefą euro, z walutą, Brexitem i nimi, a nie wyborami w USA, powinniśmy się zajmować. Stany Zjednoczone to kraj ugruntowanej demokracji – podkreślił Witold Waszczykowski.

Dziś ministrowie będą rozmawiać min. o polityce bezpieczeństwa i obrony, sytuacji w Turcji, przyszłości Partnerstwa Wschodniego oraz konflikcie w Syrii.

RIRM

drukuj