Irak: osiem osób zginęło w zamachu samobójczym na południe od Bagdadu

Osiem osób zginęło, a sześć zostało rannych w poniedziałek w zamachu samobójczym w oazie Ain al-Tamer na południowy zachód od Bagdadu – podały irackie władze. Atak przeprowadziło sześć osób; pięć z nich zabiły siły bezpieczeństwa.

Zamachowcy usiłowali przedostać się na teren oazy, ale po konfrontacji z irackimi siłami bezpieczeństwa szybko się wycofali i nieopodal zdetonowali ładunki wybuchowe – poinformował członek rady prowincji Karbala, Masum al-Tamimi.

Według irackiego ministerstwa spraw wewnętrznych pięciu napastników zostało zastrzelonych przez siły bezpieczeństwa, a szóstemu udało się zdetonować bombę w jednym z domów.

Poniedziałkowy atak nastąpił w momencie, gdy lokalna ludność i szyicka większość w Iraku przygotowuje się do święta Arbain – sprecyzowało irackie MSW. Arbain to jedno z najważniejszych świąt kończących 40-dniową żałobę upamiętniającą śmierć wnuka Mahometa, Husajna Ibn Alego.

Do ataku na razie nikt się nie przyznał, ale sposób działania przypomina dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) w Iraku.

PAP/RIRM

drukuj