Premier w Gorzowie: PiS realizuje mądrą strategię energetyczną

Rząd Prawa i Sprawiedliwości realizuje mądrą strategię energetyczną, która jest oparta m.in. o rodzime źródła – podkreśliła premier Beata Szydło. Prezes rady Ministrów wzięła udział w otwarciu nowego bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Gorzów.

Jak zaznaczyła premier, rząd PiS od początku swojego istnienia konsekwentnie realizuje „mądrą strategię energetyczną opartą na dwóch przesłankach”.

– Po pierwsze, bezpieczeństwo energetyczne. Bezpieczeństwo energetyczne oznacza, że chcemy być niezależni, chcemy opierać naszą energetykę o nasze własne źródła. I druga przesłanka: konkurencyjność i nowoczesność – to, co będzie sprawiało, że polska energetyka będzie oparta właśnie o nowoczesne technologie, dająca miejsca pracy, bezpieczne i czyste technologie, które będą chroniły również nasze środowisko. Ten plan, który jest konsekwentnie realizowany od ponad roku, dzisiaj możemy zobaczyć w tym wymiarze faktycznym właśnie tutaj – mówiła Premier.

Wiceminister energii Michał Kurtyka zapowiedział wsparcie rozwoju sieci ciepłowniczych i kogeneracji.

– Inwestycja opiera się zarówno o produkcję ciepła, jak i o produkcję energii elektrycznej. Z tej samej jednostki paliwa mamy zatem podwójny efekt. (…) W wypadku Gorzowa na to się składa jeszcze jeden efekt, jakim jest możliwość zapewnienia gazu dla tego bloku gazowo-parowego z lokalnych źródeł gazu – z oddalonej około 60 km kopalni gazu zaazotowanego. To jest bardzo kompleksowa, bardzo ciekawa inwestycja z perspektywy rozwoju przemysłu, rozwoju lokalnego w Gorzowie – powiedział Michał Kurtyka.

Nowy blok w Elektrociepłowni Gorzów wybudowało konsorcjum niemieckich firm. Umowa na budowę instalacji i obiektów pomocniczych opiewała na 562 mln zł netto. Ponadto zawarto umowę na serwisowanie instalacji. W ciągu 12 lat będzie to kosztowało 124 mln zł.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl