fot. PAP/Leszek Szymański

A. Soboń: Dla rządu ważne jest partnerstwo z przedsiębiorcami i samorządami

Dla obecnego rządu niezwykle ważne jest, aby przedsiębiorcy i samorządy byli partnerem, abyśmy wspólnie mogli realizować program gospodarczy rządu – powiedział w czwartek w Świdniku (Lubelskie) wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń, na spotkaniu z przedsiębiorcami.

Soboń uczestniczył w kolejnym spotkaniu pod hasłem „Prawo do przedsiębiorczości. Mały biznes, wielkie zmiany” mającym na celu przekazanie przedsiębiorcom informacji o nowych uregulowaniach prawnych mających wspierać rozwój niewielkich firm.

Otwierając spotkanie podkreślił, że wprowadzane ułatwienia, określane jako Konstytucja Biznesu, mają budować partnerskie relacje przedsiębiorców z administracją rządową.

„Szczególnie nam zależy, abyśmy widzieli w sobie wsparcie, które będzie wynikało z dobrego prawodawstwa” – podkreślił.

„To ma być sytuacja, w której przedsiębiorca jest całkowicie pewny, że prawo jest interpretowane na jego korzyść, że to, co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone” – tłumaczył wiceminister.

Zapewnił przedsiębiorców, że będzie mniej kontroli, a dzięki nowym zasadom zbierania informacji przez organy podatkowe będą one kierowane tam, gdzie podejrzenie o nieuczciwość jest uzasadnione.

„Dzięki analizie dużej ilości danych, które dzisiaj przetwarzamy, jesteśmy w stanie wychwycić tych naprawdę nieuczciwych i kontrolować tam, gdzie to jest naprawdę konieczne, tam gdzie państwo będzie skuteczne” – zaznaczył.

Soboń wskazał na różne formy wspierania osób rozpoczynających działalność gospodarczą i rozwijających swoje przedsiębiorstwa, takie jak zwolnienie z ZUS, system dotacji, obniżanie podatku dochodowego. Podkreślił, że Polska ma korzystną, zróżnicowaną strukturę gospodarki, z 30-procentowym udziałem przemysłu i dużą liczba małych firm, co stwarza dobre perspektywy rozwojowe.

„Zachęcamy do tego, aby zakładać nowe firmy, będziemy pomagać, aby małe stawały się coraz większe” – zapewnił.

Burmistrz Świdnika Waldemar Jakson poinformował, że świdnicki samorząd przystąpił do projektu prowadzonego przez Park Naukowo-Technologiczny Energii w Lublinie, który otrzymał 19 mln zł z PARP na wsparcie młodych przedsiębiorców z branży informatycznej, medycznej i energetycznej. Projekt przewiduje, że wyłonionych zostanie 300 start-upów, które otrzymają wszechstronną pomoc, m.in prawną, księgową, dostęp do laboratoriów, a 150 spośród nich dofinasowanie do wysokości 800 tys. zł.

W urzędzie miasta w Świdniku zostanie utworzony specjalny punkt informacyjny, gdzie młodzi ludzie zainteresowani tym projektem uzyskają wsparcie – zapewnił Waldemar Jakson.

Soboń zaznaczył, że jest to inicjatywa, która wpisuje się we wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw przez rząd.

„Mam nadzieję, że młodzi przedsiębiorcy ze Świdnika i woj. lubelskiego skorzystają na tym projekcie” – powiedział.

Spotkania „Prawo do Przedsiębiorczości. Małe firmy wielkie zmiany” odbywają się w całej Polsce. Przedstawiciele małych i średnich firm dowiadują się na nich o zmianach i ułatwieniach w prowadzeniu działalności gospodarczej w zakresie prawa przedsiębiorców, prawa podatkowego i prawa zamówień publicznych, a także o ofercie wsparcia sektora MŚP.

Ich organizatorami są: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, a partnerami – Ministerstwo Finansów, Krajowa Administracja Skarbowa, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Pełnomocnik Rządu do spraw Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Urząd Zamówień Publicznych, Urząd Dozoru Technicznego, Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. Dotychczas w całej Polsce odbyło się kilkadziesiąt takich konferencji.

PAP/RIRM

drukuj