Premier: Rząd zdecydowany na reformę oświaty

Rząd jest zdecydowany przeprowadzić reformę oświatową – podkreśliła premier Beata Szydło. Szefowa polskiego rządu zapewniła, że zmiany są dobrze przygotowane – nad reformą odbyły się roczne konsultacje.

Związkowcy ze Związku Nauczycielstwa Polskiego będą dziś protestować przeciw reformie edukacji. Związek domaga się od minister edukacji wycofania się z projektowanych zmian w oświacie.

Strona społeczna obawia się zwolnień. Premier rządu na antenie TVP Info zapewniła, że rozwiązania mają m.in. zabezpieczyć miejsca pracy dla nauczycieli.

– Zwolnienia nauczycieli są wynikiem przede wszystkim niżu demograficznego, i jeżeli my nie przeprowadzimy między innymi tych zmian, które proponujemy w reformie, to tych zwolnień nie unikniemy. Reforma jest między innymi po to, żeby zwolnień nie było. Inną kwestią jest oczywiście polityka prodemograficzna państwa, dlatego wprowadziliśmy „Program 500 plus”, będziemy teraz wprowadzali program „Mieszkanie plus”, bo chcemy, żeby w Polsce rodziły się dzieci – podkreśliła premier Szydło.

Ministra edukacji zaprosiła na dziś związkowców, aby rozmawiać jeszcze o przygotowanych zmianach.

Zgodnie z propozycją rządu, od 2017 r. funkcjonować mają: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum; w miejsce zasadniczych szkół zawodowych pojawią się szkoły branżowe; zlikwidowane zostaną gimnazja.

RIRM

drukuj