fot. PAP/Leszek Szymański

A. Soboń: W stolicy przy. ul. Gilarskiej powstanie 700 lokali z Mieszkania plus

W Warszawie przy ul. Gilarskiej powstanie 700 lokali w ramach programu Mieszkanie plus – zapowiedział w piątek wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Dodał, że w Krajowym Zasobie Nieruchomości jest 115 bardzo atrakcyjnych lokalizacji w całej Polsce.

Działkę przy ul. Gilarskiej i ul. św. Wincentego do Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN) przekazał Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Jak zaznaczył Soboń, jest to teren z bardzo dobrą infrastrukturą i dojazdem, a za trzy lata będzie tam metro.

Dodał, że w Krajowym Zasobie Nieruchomości jest obecnie 115 bardzo atrakcyjnych lokalizacji, na których w całej Polsce powstanie ok. 63 tys. mieszkań. W czwartek wiceminister mówił PAP, że na 500 działkach może powstać ok. 60 tys. mieszkań. Zaznaczył jednak, że w jednej lokalizacji jest zwykle kilka lub kilkanaście działek.

Artur Soboń mówił podczas piątkowego briefingu, że w granicach polskich miast jest prawie milion hektarów tzw. grantów rolnych, które będzie można przeznaczyć pod budownictwo z programu Mieszkanie plus.

Zaznaczył, że przyspieszenie realizacji rządowego programu będzie możliwe dzięki nowelizacji ustawy o KZN. Sejm ma się zająć projektem w piątek.

„Ustawę zmieniamy tak, by grunty m.in. z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa czy spółek Skarbu Państwa można było sprawnie przekazywać do KZN” – mówił wiceminister.

Dodał, że z 500 tys. działek, które do tej pory przekazano do banku ziemi, tylko 500 nadaje się pod budowę lokali z programu Mieszkanie plus.

Wiceszef MIiR tłumaczył, że większość nieruchomości ujętych w wykazach przekazanych do KZN przez starostów oraz wybrane agencje Skarbu Państwa okazała się nieprzydatna dla realizacji celów ustawowych KZN.

„Zgłaszane działki przeszły szereg analiz dotyczących oceny zanieczyszczenia gruntu, oceny warunków posadowienia inwestycji, a także opinii prawnych, podatkowych oraz architektonicznych. Dzięki nim dziś możemy mieć pewność, że w wybranych lokalizacjach powstaną dostępne cenowo mieszkania na wynajem” – dodał Artur Soboń.

PAP/RIRM

drukuj