K. Szczerski z wizytą w Stanach Zjednoczonych

Dziś rozpoczyna się trzydniowa wizyta prezydenckiego ministra, Krzysztofa Szczerskiego, w Stanach Zjednoczonych. Podczas pobytu w Waszyngtonie minister spotka się z republikańskimi politykami z otoczenia prezydenta USA Donalda Trumpa.

Rozmowy dotyczyć będą m.in. kwestii bezpieczeństwa i polsko-amerykańskiego sojuszu w ramach NATO.

To swego rodzaju wizyta zapoznawcza, bo mamy do czynienia z nową administracją amerykańską – wskazuje  politolog dr hab. Przemysław Żurawski vel Grajewski.

– Polska ma dobry punkt startu do kontaktów z tą administracją, gdyż należymy do krajów, gdzie wybór prezydenta Donalda Trumpa nie wywołał fali histerii, wręcz został odebrany jako szansa i okazja, a nie zagrożenie – ocenił politolog.

– Będziemy mieli teraz do czynienia z polityką interesów, a nie polityką misji. Dlatego zadaniem dyplomacji polskiej jest pokazanie Amerykanom, na czym polega zbieżność naszych interesów, a polega ona na podtrzymaniu wiarygodności Stanów Zjednoczonych jako gwaranta bezpieczeństwa- podsumował w wiadomościach Radia Maryja dr hab. Przemysław Żurawski vel Grajewski.

Celem wizyty ministra Krzysztofa Szczerskiego będzie też promowanie idei Trójmorza i zainteresowanie nowej administracji USA lipcowym szczytem państw tworzących to przymierze we Wrocławiu.

Polityk uda się również do Nowego Jorku. Tam weźmie udział w spotkaniu  dot. niestałego członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

W program wizyty ministra Szczerskiego wpisują się także spotkanie  z konsulem generalnym RP w Nowym Jorku  i uczestnictwo w Polish Heritage Night – wydarzeniu organizowanym przez Ambasadę RP w Waszyngtonie we współpracy z koszykarzem NBA Marcinem Gortatem.

RIRM

drukuj