Trwa spór o pomnik katyński w USA

Trwa spór o pomnik katyński w amerykańskim Jersey City. Polskie władze zapewniają, że mają plan działania, aby pomnik nie został przeniesiony.

Burmistrz Jersey City Steven Fulop w dosadnych słowach obraził marszałka senatu Stanisława Karczewskiego, który stanął w obronie pomnik katyńskiego nazywając go „antysemitą” i „białym nacjonalistą, który ma zerową wiarygodność”. [czytaj więcej]

– Mamy do czynienia albo z kompletnym ignorantem, albo cwanym kombinatorem, który próbuje uzyskać poparcie w lewicowym elektoracie – bo jedną ze współczesnych metod politycznych jest szokowanie – komentuje Mirosław Król, publicysta.

Marszałek Karczewski już zapowiedział odpowiednie kroki prawne. Przeprosin marszałka Karczewskiego od burmistrza Jersey City domaga się ambasador RP w Waszyngtonie Piotr Wilczek. Słowa krytyki wobec Fulopa płynął także ze strony środowisk żydowskich.

– Burmistrzu, mówi się, że słowa i czyny mają znaczenie. Musisz zrozumieć, że podejmowane przez ciebie działania ws. Pomnika Katyńskiego są obraźliwe nie tylko wobec Polaków, ale też wobec Żydów i wszystkich ludzi, których obchodzi i mają jakąkolwiek wiedzę o historii – zwrócił się do burmistrza Jersey City szef fundacji From The Depths Jonny Daniels.

W obronie pomnika stanęli także Polscy Żydzi. [czytaj więcej]

„Jako społeczność polskich Żydów uważamy więc za moralny obowiązek upamiętnienie wszystkich ofiar tej zbrodni w Polsce i na całym świecie, także w Jersey City. Nie rozumiemy i nie zgadzamy się z planami likwidacji poświęconego im pomnika” – oświadczyli w komunikacie przedstawiciele społeczności żydowskiej w Polsce.

Decyzję o usunięciu pomnika krytykują też politycy opozycji.

– Dla mnie to jest absurdalna decyzja. Jakieś motywy, może na poły biznesowe pana burmistrza. Mam nadzieję, że to zostanie szybko na odpowiednim poziomie wyjaśnione – mówił Jarosław Kalinowski z PSL.

Poseł Marcin Kierwiński z PO obwinia w tej sprawie polską dyplomację. Nasza ambasada zaspała – dopiero uruchomiła się po skandalicznych słowach burmistrza – mówi polityk Platformy.

– W ostatnich miesiącach naprawdę wizerunek Polski w Stanach Zjednoczonych jest bardzo, bardzo słaby. Buduje się zły stereotyp Polaka. I to wszystko zrobił rząd PiS nieodpowiedzialną postawą, jeżeli chodzi o ustawę o IPN – uważa poseł Marcin Kierwiński.

Poseł Marek Jakubiak z Kukiz 15 przekonuje, że to, co się dzieje wokół pomnika musimy rozumieć w kontekście stosunków polsko-izraelskich i żydowskich roszczeń wobec Polski.

– Jesteśmy zwyczajnie atakowani, jesteśmy kąsani, gdzie tylko można, tam się kąsa Polskę i Polaków. Dzisiaj usłyszałem od PO, że należy to przemilczeć. Nie, nie, nie, właśnie nie. Należy o tym bardzo głośno mówić. Dość tego. Nie dajmy się tak traktować, jak przez ostatnie kilkanaście lat traktowano Polaków za pośrednictwem Platformy Obywatelskiej – mówi Marek Jakubiak.  

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk zapewnia, że jest plan działań, aby pomnik nie został przeniesiony.

– Powinniśmy zrobić wszystko, żeby pomnik pozostał tam, gdzie dzisiaj stoi. Symboli i hołd oddany polskim oficerom pomordowanym przez sowietów postawiony dzięki staraniom Polonii amerykańskiej na początku lat 90. powinien nadal tam się znajdować – wskazuje Michał Dworczyk.

Oświadczenie wydał także prezydent. Andrzej Duda nie wyobraża sobie, żeby Pomnik Katyński w Jersey City nie został uszanowany.

Tej sprawy nie można bagatelizować – podkreśla dr Jerzy Bukowski.

– Jest to jeden z najważniejszych znaków pamięci Polski na terenie USA, gdzie mieszkają miliony Polaków – zaznacza publicysta historyczny.

Zaskoczony planami usunięcia monumentu jest także autor pomnika. Andrzej Pityński podkreśla, że jeżeli sprawa się nie wyjaśni, to Komitet Katyński wystąpi na drogę sądową.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl