Koncert „Zespół Śląsk dla Niepodległej” w CKK Jordanki w Toruniu

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” wystąpił w Toruniu. To już kolejny koncert tego zespołu upamiętniający wydarzenia sprzed stu lat. Serię występów organizuje Rodzina Radia Maryja.

W rocznicę stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości Zespół Pieśni Tańca „Śląsk” przygotował specjalny repertuar.

– Ten spektakl przypomina wszystkie przeżycia naszych wielkich bohaterów – mówiła poseł Anna Sobecka.

Szereg występów z tej okazji to inicjatywa Rodziny Radia Maryja – zaznaczył ojciec Jan Król.

– Radio Maryja istnieje po pierwsze po to, by służyć Panu Bogu i naszej Ojczyźnie – Polsce. Dlatego na stulecie te koncerty – mówił o. Jan Król CSsR.

Dziś zespół wystąpił w Toruniu.

– To zespół, który pokazuje, z jaką dumą przyjmujemy polską muzykę i polską pieśń – podkreślał prezydent Torunia Michał Zaleski, który wraz z wojewodą kujawsko-pomorskim Mikołajem Bogdanowiczem byli współorganizatorami koncertu.

– Robimy przy tym dużo ciekawych rzeczy, włączają się samorządy, uczestniczy w tym młodzież, starsze pokolenie. Bardzo się z tego cieszymy, że bierzemy udział w takich wydarzeniach, to jest duma – wskazywał Mikołaj Bogdanowicz.

W repertuarze znalazły się m. in. takie utwory jak „Polonez” czy „My, Pierwsza Brygada”.

To nie tylko doznania artystyczne, ale również, a może przede wszystkim – lekcja historii – mówił biskup diecezji toruńskiej ks. Wiesław Śmigiel.

– Cieszymy się z odzyskania przez Polskę niepodległości i dzięki śpiewu, dzięki temu, że mogliśmy uczestniczyć w tym widowisku, właściwie uczyliśmy się historii, przypominaliśmy sobie naszą historię – akcentował ks. bp Wiesław Śmigiel.

Tydzień temu zespół pieśni i tańca Śląsk z inicjatywy rodziny Radia Maryja wystąpił w Zabrzu.

TV Trwam News/RIRMdrukuj