Toruń maszeruje dla płk. Witolda Pileckiego

W Toruniu odbywa dziś 8. Marsz Pułkownika Pileckiego. Hasłem wydarzenia jest „Miłość do bliźniego”. Organizatorzy przedsięwzięcia chcą przypomnieć postać Witolda Pileckiego, a także zwrócić uwagę na proceder handlu ludźmi. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły m.in.: Radio Maryja i TV Trwam.

Uroczystości rozpoczęły się w południe od nadania rondu u zbiegu ul. Łódzkiej i Trasy Wschodniej imienia płk. Witolda Pileckiego. Następnie o godz. 13:00 w kościele garnizonowym rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem ks. bp Wiesława Śmigla, ordynariusza toruńskiego.

Dalsze uroczystości zaplanowano pod pomnikiem upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych. Marsz o godz. 15:30 zwieńczy konferencja poświęcona walce o godność człowieka w XX i XXI w., która odbędzie się w Ratuszu Staromiejskim.

W tym roku zmieniamy charakter marszu, stąd połącznie postaci płk. Pileckiego z ideą walki z handlem ludźmi – wyjaśnia Karol Wojtasik, radny Torunia i organizator wydarzenia.

– Skąd takie powiązanie? Chcielibyśmy zmienić charakter marszu Pileckiego, żeby konfrontować jego życiorys, jego działalność jako żołnierza, jako męża, ojca, ale też i Polaka i jak on się zachowywał wobec problemów w czasach, kiedy żył z problemami, które są dzisiaj. Tak jak Pilecki walczył o godność i o podmiotowość człowieka podczas okupacji niemieckiej, o dumę Polaka, tak teraz Fundacja Heart Kenya walczy o godność i podmiotowość człowieka w XXI w. Chcielibyśmy korelować takie problemy, z Pileckiego – pierwsza połowa XX w. – z obecnymi problemami – tłumaczy Karol Wojtasik.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Polska Tożsamość. Wśród współorganizatorów są Miasto Toruń i WSKSiM.

RIRM

drukuj