fot. PAP/Tytus Żmijewski

Toruń: Bella Skyway Festiwal może odwiedzić rekordowa liczba osób

10. edycję Bella Skyway Festiwal może odwiedzić rekordowa liczba osób. Impreza trwa od wtorku, ale największe tłumy spodziewane są w sobotni wieczór. Dotychczasowe szacunki organizatorów wskazują na to, że instalacje świetlno-dźwiękowe może zobaczyć ponad 400 tys. widzów.

Sceną festiwalu jest od lat toruńska gotycka starówka, która od 1997 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Artyści z wielu krajów świata prezentują na średniowiecznych budowlach nowoczesne projekcje świetlne. W tym roku ogromne wrażenie na widzach przyjeżdżających z wielu zakątków Polski, a także z zagranicy robi instalacja grupy z Francji w ruinach Zamku Krzyżackiego i w Fosie Zamkowej. To miejsca wypełnia w tym roku… ogień, który zdaniem wielu osób świetnie komponuje się z zamkową scenerią.

„Tłumy w tym miejscu są gigantyczne. Gęsta, zbita i długa kolejka ustawia się długo przed godziną 20.30, kiedy rozpoczyna się pokaz. Publiczność tam wraca i widać tam gęsto rozsiane, uśmiechnięte twarze. To robi wrażenie ze względu na skalę i specyficzny materiał, z którym mamy do czynienia – ogień. On do zamku krzyżackiego pasuje, jak nigdzie indziej. W żadnym innym miejscu ta instalacja nie mogłaby wyglądać tak efektownie” – powiedział PAP rzecznik prasowy Bella Skyway Festiwal Przemysław Draheim.

Twórcami instalacji o niecodziennym charakterze, który dodatkowo podkreśla starannie dobrana muzyka, jest grupa Compagnie Carabosse z Francji. Tłumy gromadzą się od wtorku także przy fasadzie Collegium Maximum. Tam swój mapping „Twarze” prezentują Anna Pytlak i Łukasz Kosela. Cyklicznie wyświetlanemu pokazowi towarzyszy muzyka „na żywo” w wykonaniu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Wychodząc kilka kroków poza Starówkę można w parku za Doliną Marzeń podziwiać projekt „Czas Marsa” autorstwa Piotra Majewskiego i Jerzego Rafalskiego, który przenosi widzów na Czerwoną Planetę.

„Jeżeli pogoda przez ostatnie dwa dni festiwalu nie spłata nam figla – to tegoroczną edycję festiwalu odwiedzi ponad 400 tys. osób, co byłoby kolejnym rekordem. Największe tłumy powinny być w sobotę, bo ten dzień wykorzystuje wiele osób, które przyjeżdżają do Torunia z innych miejscowości. Jesteśmy przygotowani na to, że tego wieczoru będzie naprawdę mocno” – dodał Przemysław Draheim.

Toruński festiwal od lat nawiązuje do różnych żywiołów. W Przystani Toruń mieszkańcy i goście mogą w tym roku podziwiać przygotowany przez Water Concept projekt „Głębia energii”. Trójwymiarowe animacje prezentowane są na specjalnie przygotowanym do tego celu basenie, który został wyposażony w przezroczystą bandę. W mieście Mikołaja Kopernika nie może zabraknąć także nawiązania do tradycyjnych pierników. Projekcja „Piernikowe historie światłem malowane” prezentowana jest na fasadzie Muzeum Toruńskiego Piernika.

Wstęp na festiwal jest darmowy. Jedyna biletowana atrakcja to pokaz laserów. „Laser Symphony” odbywa się w dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego. W tym roku na Bella Skyway Festiwal składa się łącznie 17 instalacji świetlno-muzycznych, które na kilka sierpniowych dni zmieniają krajobraz gotyckiej starówki. Sobotnią imprezą towarzyszącą festiwalowi będzie Świetlna Rowerowa Masa Krytyczna.

Organizatorami Festiwalu są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna.

PAP/RIRM

drukuj