WSKSiM: konferencja o Kościele wobec pluralizmu w życiu społecznym

W murach Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu trwa od poniedziałku konferencja naukowa pod hasłem „Kościół wobec pluralizmu w życiu społecznym. Dialog czy konflikt?”.

Wyjaśnienie na tytułowe pytanie konferencji formułuje ks. dr Jarosław Sobkowiak z UKSW. Jak podkreśla, dialog powinien toczyć się w prawdzie.

– Nie wchodzimy w życie społeczne po to, żeby wejść w konflikt, wchodzimy w życie społeczne po to, żeby wejść w dialog, ale kiedy dyskutujemy o prawdach ważnych – w imię świętego spokoju – z pewnego twardego stanowiska nie możemy rezygnować – mówi ks. dr Jarosław Sobkowiak.

Jak tłumaczył ks. bp Józef Wróbel, dialog znajduje również szczególne miejsce w misji Kościoła i zawsze powinien być prowadzony z pełnym szacunkiem do drugiego człowieka.

– Dialog, jaki prowadzi Kościół, zaczyna się nie w samym Kościele i tu się nie kończy. Dialog, który reprezentuje Kościół, który urzeczywistnia, w gruncie rzeczy zaczyna się tam, gdzie ten dialog prowadzi Pan Bóg z człowiekiem – podkreślił ks. bp Józef Wróbel, biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej.

Przewodniczący Stowarzyszenia Teologów Moralistów ks. prof. Marian Machinek dodał, że dialog wymaga od ludzi określonych zachowań.

– Ten dialog wymaga także od nas chrześcijan konkretnych postaw wobec świata – musimy głosić Ewangelię i szanować godność człowieka. Obecnie nie jest to takie łatwe – podkreślił ks. prof. Marian Machinek.

– Chrześcijanie – tacy pojedynczy, zwyczajni ludzie – żyją nie tylko w otoczeniu, które nie podziela ich zapatrywań, ich wartości moralnych, ale jest czasami wręcz wrogie wobec nich – dodał ks. prof. Marian Machinek.

Szczególne wyzwania w tym zakresie stoją przed osobami, które pełnią funkcje społeczne.

– Powstaje pytanie, w jaki sposób mają być wiarygodnymi świadkami Ewangelii, którzy nie wyrzekają się Ewangelii pod jakimś pretekstem skutecznego dialogu, a z drugiej strony, którzy potrafią rozmawiać z ludźmi – wskazał przewodniczący Stowarzyszenia Teologów Moralistów.

Konferencję organizuje Stowarzyszenie Teologów Moralistów we współpracy z Akademią Alfonsjańską w Rzymie, z Komitetem Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk oraz z Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj