fot. Tomasz Strąg

WSKSiM: trwa ostatni dzień Forum Polonijnego w Toruniu   

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu trwa ostatni dzień XXI Forum Polonijnego. Tegoroczne spotkanie odbywa się w stulecie odzyskania niepodległości i jest zatytułowane: „W trosce o patriotyczne wychowanie młodzieży”.

Trzeci dzień Forum to m.in. wykład ks. prof. Pawła Bortkiewicza pt. „Kardynał August Hlond i jego wkład w umacnianie odzyskanej niepodległości”. W planach są także świadectwa wiary i patriotyzmu Polonii i Polaków z Kresów. Po panelu dyskusyjnym nastąpi podsumowanie i zakończenie XXI Forum Polonijnego.

O godz. 12.00 odbędzie się Msza św. w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II pod przewodnictwem o. Tadeusza Rydzyka CSsR, Dyrektora Radia Maryja. Po południu ok. godz. 14:30 goście będą zwiedzali Radio Maryja oraz Telewizję Trwam.

Podczas Forum o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja, przypomniał słowa Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego, który mówił, że „Ojczyznę kocha więcej niż własne serce”.

– Wiem, że serce ma dwie komory. Bez żadnej nie można żyć. Polska jest nie tylko tu w kraju, ale tam, gdzie są Polacy. Jak jeździmy po świecie, (…) to niezwykłe serce jest wszędzie i wszędzie czujemy się jak u siebie w domu. Myślę, że te obie komory są bardzo potrzebne – akcentował o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski w czasie trwania Forum Polonijnego powiedział, że młodzież należy wychowywać w duchu patriotycznym.

– Trzeba pamiętać, żeby młodzież wychowywać w duchu patriotycznym, pokazywać jej, jakim jesteśmy wspaniałym, bohaterskim narodem. Młodzież powinna być z tego dumna – podkreślił marszałek Senatu.

Prawnik Maria Szonert-Binienda zwróciła uwagę, iż Forum Polonijne to dobra platforma wymiany zdań, opinii i przedstawienia problemów, z jakimi boryka się Polonia.

Forum polonijne to bardzo ważne wydarzenie. Mamy przedstawicieli Polonii z całego świata, mamy przedstawicieli Sejmu, Senatu, rządu, przedstawicieli pana prezydenta, tak więc jest grupa osób, gdzie kwestie polonijne są istotne dla tych wszystkich instytucji, organów jak i przedstawicieli – zaznaczyła Maria Szonert-Binienda.

W sobotę głos na Forum zabrał m.in. były minister obrony narodowej Antonii Macierewicz.

– Jako parlamentarzysta wziąłem sobie to do serca i to jest jedna z ról, jaką pełni to forum. Przypomina nam o naszych obowiązkach – zaznaczył b. szef MON Antoni Macierewicz.

XXI Forum Polonijne trwa od piątku i zakończy się dzisiaj. Uczestnikami wydarzenia są przedstawiciele Polonii z całego świata. Spotkanie organizowane jest przez marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego i Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej wraz z instytutem „Pamięć i Tożsamość” im. Św. Jana Pawła II oraz PSM-G im. E. Kwiatkowskiego.

 

RIRM

drukuj