Torunianie upamiętnią płk. Witolda Pileckiego

Ulicami Torunia przejdzie dziś VII Marsz pułkownika Pileckiego, jednego z najsłynniejszych Żołnierzy Niezłomnych. Patronat medialny nad obchodami objęły m.in. Radio Maryja i Telewizja Trwam.

O godz. 13.00 rozpocznie się Msza św. w Kościele Garnizonowym pw. św. Katarzyny. Później zgromadzeni przejdą od Placu św. Katarzyny do Pomnika Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pod pomnikiem odbędą się uroczystości upamiętniające płk. Witolda Pileckiego.

Był to człowiek, który całe życie poświęcił ojczyźnie – podkreśla prof. Wojciech Polak, historyk, wykładowca WSKSiM.

– Jak wiemy, Witold Pilecki, dobrowolnie poszedł do Oświęcimia, do Auchwitz – niemieckiego obozu koncentracyjnego, w którym stworzył konspirację, w którym zresztą dokładnie zbadał problem masowego mordowania Żydów. Raporty, które złożył po ucieczce z obozu trafiły na Zachód. Był to człowiek, który całe życie poświęcił ojczyźnie. Walczył z bolszewikami w 1920 roku i po wojnie prowadził działalność wywiadowczą dla polskich sił zbrojnych na Zachodzie – wspominał prof. Wojciech Polak.

Organizatorami wydarzenia są m.in. WSKSiM, Toruński Marsz Płk. Pileckiego, Miasto Toruń i Fundacja Polska Tożsamość.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl