L. Kochanowicz: Torunianin będzie płacił za 1 GJ ciepła ok. 75 zł. My oferujemy 36-38 zł.

Jako geotermia moglibyśmy oferować mieszkańcom Torunia cenę 1 GJ ciepła w wysokości 36-38 zł, a wkrótce mieszkaniec Torunia będzie płacił za 1 GJ ok. 75 zł – poinformowała Lidia Kochanowicz-Mańk, podczas sobotniego briefingu zorganizowanego przez Zespół Prasowy WSKSiM w Toruniu.

Dyrektor finansowa Fundacji Lux Veritatis była jednym z gości odbywającej się w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej konferencji gospodarczej „Firmy rodzinne szansą polskiej gospodarki”, organizowanej przez Instytut im. Jana Pawła II „Pamięć i Tożsamość”. [czytaj więcej]

W wypowiedzi dla mediów Lidia Kochanowicz-Mańk zwróciła uwagę, że ceny ogrzewania w Toruniu mają wkrótce drastycznie wzrosnąć.

­ – W Toruniu dwa lata temu rozpoczęto budowę ciepłowni w kogeneracji z energią elektryczną na gaz. Taką decyzję podjął poprzedni rząd oraz właściciele firmy EDF, która to firma jest właścicielem zarówno źródła ciepła – czyli ciepłowni, jak również sieci ciepłowniczej. Ta elektrociepłownia zostanie oddana (do użytku – red.) w tym roku. W związku z oddaniem tej elektrociepłowni, mieszkaniec Torunia będzie płacił za 1 GJ ciepła ok. 75 zł.  Dzisiaj taka cena jest ustalona przez Urząd Regulacji Energetyki – mówiła Lidia Kochanowicz-Mańk.

Jako alternatywę dla takiego stanu rzeczy dyrektor finansowa Fundacji wskazała projekt toruńskiej geotermii.

– Energia odnawialna, czyli energia ze źródeł geotermalnych musi być tańsza od każdej innej energii, dlatego że są to złoża odnawialne, one mają już pewną temperaturę i koszt produkcji ciepła właściwie nas nie dotyczy. Ta temperatura już jest. Według naszych wyliczeń to, co moglibyśmy oferować mieszkańcom Torunia to cena 1 GJ (gigadżula) ciepła wytworzonego u nas w ciepłowni, która kształtowałaby się w granicach 36 do 38 zł – powiedziała Lidia Kochanowicz-Mańk.

Odnosząc się do sprawy ciepłowni firmy EDF, prezes Fundacji Lux Veritatis dodała, że być może na początku ceny energii cieplnej w Toruniu nie wzrosną o blisko 100 proc., jednak z pewnością o co najmniej 30-40 proc. To bardzo poważny problem – podkreśliła Lidia Kochanowicz-Mańk.

Według wyliczeń Fundacji Lux Veritatis aktualna średnia cena energii cieplnej w Toruniu to około 42 zł za GJ.

RIRM

drukuj