fot. wikipedia.org

Polski rząd faworyzuje zagraniczne podmioty

Rząd z majątku narodowego dofinansuje francuski koncern, który chce wybudować elektrociepłownię w Toruniu. To kolejne działanie antypolskie zrealizowane przez koalicję PO-PSL. Interpelację do Ewy Kopacz złożył w tej sprawie poseł PiS, Maciej Małecki.

Francuski koncern Électricité de France (EDF), który sprzedaje ciepło mieszkańcom Torunia chce wybudować elektrociepłownię za 550 mln złotych. Połowa z tego, czyli 275 mln złotych będzie wyłożona przez polskie państwo z Polskich Inwestycji Rozwojowych

PIR to instytucja zapowiadana przez Donalda Tuska i powołana przez rząd PO- PSL. Miała wspierać polski przemysł, polskie inwestycje, infrastrukturę, zwiększać nasz rozwój gospodarczy i sprawiać, że będziemy krajem coraz bardziej innowacyjnym. „To miało być koło zamachowe naszej gospodarki”- mówił na antenie Radia Maryja Maciej Małecki, poseł PiS, członek sejmowej Komisji Skarbu Państwa.

Interpelacja posła Małeckiego kierowana do prezesa Rady Ministrów dotyczy dofinansowania przez Bank Gospodarstwa Krajowego i Polskie Inwestycje Rozwojowe budowy elektrociepłowni gazowej w Toruniu przez podmiot zagraniczny.

– Chcę, aby Ewa Kopacz podała jakiś przykład, w którym obcy rząd płaci za polskie inwestycje za granicą. Jeżeli pani premier zna taki wzorzec państwa, które płaci za jakiekolwiek polskie inwestycje w swoim kraju to ja proszę o przykład. Sam nie potrafię podać. Inne rządy szanują swoich obywateli, szanują opinię publiczną a nie prowadzą do jej politycznej śmierci – podkreślił Maciej Małecki, poseł PiS, członek sejmowej Komisji Skarbu Państwa

Działania polskiego rządu w sprawie dofinansowania elektrociepłowni w Toruniu budowanej przez francuską firmę można porównać do bulwersującej sprawy sprzed kilku lat. Rząd PO-PSL zerwał w sposób haniebny umowę z fundacją „Lux Veritatis” na budowę geotermii w Toruniu. Jeden otwór geotermalny mógł ogrzać 200 tys. mieszkańców Torunia. Polskie źródła, polski kapitał, polska inwestycja, a rząd zrywa podpisaną umowę i teraz wspiera francuską inwestycję.

Złożyłem też drugą interpelację w sprawie kolejnych działań Polskich Inwestycji Rozwojowych, ale takich, że aż trudno mi uwierzyć, iż do czegoś takiego mogło dojść. Mamy informację, że w Poznaniu Polskie Inwestycje Rozwojowe dopłacają do budowy galerii handlowej, którą buduje francuski wykonawca. Pytam panią Ewę Kopacz, czy to jest prawda? Czy na to również zrzucał się polski podatnik? Taka inwestycja nie jest ani rozwojowa, ani polska- zaznaczył poseł Prawa i Sprawiedliwości

Poseł Maciej Małecki zapowiada, że po dojściu do władzy PiS rząd będzie dbał o majątek narodowy oraz będzie pilnował wydawania każdej złotówki pochodzącej z finansów publicznych.

Kontrowersyjne dofinansowanie budowy elektrociepłowni w Toruniu [słuchaj]

RIRM

drukuj