Rolnictwo podstawowym sektorem bezpieczeństwa

Rolnictwo można zaliczyć do podstawowych sektorów bezpieczeństwa. Żywność, tak jak surowce energetyczne, powinna być traktowana jak wyjątkowy surowiec – powiedziała Barbara Fedyszak-Radziejowska doradca prezydenta RP.

Dziś w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami organizacji rolniczych spotkali się minister w Kancelarii Prezydenta Maciej Łopiński oraz podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski.

Rozmawiali, m.in. o suszy, rosyjskim embargu na produkty, karach za przekroczenie kwot mlecznych i afrykańskich pomorach świń.

To spotkanie ma być przygotowaniem do szerszej debaty o wsi i rolnictwie
z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.

Dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, doradca prezydenta ds. wsi i rolnictwa powiedziała, że do kancelarii wpłynęło dużo listów od rolników. Ekspert zwraca uwagę, że sytuacja niektórych gospodarzy jest na tyle zła, że zagraża ich bytowi.

– Mamy wyraźny sygnał, że to, co stanowi delikatną materię, która z jednej strony tworzy sektor rolnictwa, a z drugiej społeczność mieszkańców wsi zostało dotknięte kilkoma poważnymi problemami. To jest pozornie susza, ale dotknęła taki obszar nie tylko naszej gospodarki, ale także życia społecznego, w którym kwestia dochodów jest elementem bardzo ważnej konstrukcji począwszy od płatności bezpośrednich przez kwoty mleczne, których już nie ma, ale są kary za przekroczenie tych kwot – zaznaczyła dr Barbara FedyszakRadziejowska.

Izby rolnicze szacowały, że straty rolników w wyniku tegorocznej suszy mogą wynieść nawet 20 – 30 mld zł. Rząd zaoferował pomoc, jednak według rolników jest ona niewystarczająca. Nie ogłoszono także stanu klęski żywiołowej.

RIRM

drukuj