Skarb Państwa stracił 5 mln zł

Prawie 5 mln zł – to kwota, jaką Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej stracił z powodu nieuzasadnionego zerwania umowy w sprawie geotermii toruńskiej przez poprzednie władze Funduszu. Sprawa trafiła do prokuratury.

Po siedmiu latach batalii Lux Veritatis otrzymała zadośćuczynienie za  bezprawnie cofniętą przez rząd PO-PSL dotację na toruńską geotermię. W lutym doszło do zawarcia ugody pomiędzy Fundacją i Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. O tym, że środki zostały odebrane bezprawnie przyznał Sąd Okręgowy w Warszawie.

– Całokształt działania Funduszu od stycznia do maja 2008 wskazuje na jednostronną i wyjątkowo nieprzychylną dla Fundacji działalność nakierowaną na zakończenie umowy z Fundacją, co być może miało związek ze zmianą sytuacji politycznej i wyraźnymi naciskami na odstąpienie od umowy z Fundacją – wyjaśnił sędzia Mariusz Solka.

– Sąd potwierdził dziś, że Fundacja była pokrzywdzona; że działania funduszu były rzeczywiście polityczne, a nie merytoryczne; że zrobiliśmy wszystko, aby wykonać umowę dotacji i mieliśmy prawo do tego, by zawalczyć o dobre imię Fundacji o to, że byliśmy zawsze uczciwi i mieliśmy również prawo do otrzymania odszkodowania – powiedziała Lidia Kochanowicz-Mańk, dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis.

Za bezprawne działania Funduszu, Fundacji należało się zadośćuczynienie  wraz z odsetkami sięgające nawet 40 mln złotych. Fundacja dobrowolnie zrezygnowała ze sporej części odsetek i otrzyma ponad 26 mln zł zadośćuczynienia. O tym, że była to decyzja polityczna mówił nawet ówczesny wicepremier w rządzie PO-PSL Janusz Piechociński.

– Kwestia geotermii toruńskiej stała się przedmiotem gry politycznej i to był główny powód, dla którego geotermia nie otrzymała publicznych środków, które powinna otrzymać – zaznaczył Janusz Piechociński, były wicepremier i były przewodniczący PSL.

Ta gra polityczna naraziła Skarb Państwa na olbrzymie straty. Prawie 5 mln zł – to kwota, jaką Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej stracił z powodu nieuzasadnionego zerwania umowy w sprawie geotermii toruńskiej przez poprzednie władze Funduszu. Sprawa trafiła do prokuratury. O szczegółach poinformują dziś władze Funduszu.

Bulwersujących spraw jest jednak znacznie więcej. Władze Funduszu za czasów rządów PO-PSL przyznały międzynarodowym koncernom i najbogatszym firmom 1,6 mld zł dotacji. Jak informują nowe władze, było to niedopuszczalne rozdawanie środków publicznych, skutkujące brakiem wsparcia dla wielu przedsięwzięć potrzebnych polskiej gospodarce. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosi dziś także nową listę programów priorytetowych. Będzie to Wielki program racjonalnego i efektywnego inwestowania w polskie projekty proekologiczne.


TV Trwam News/RIRM

drukuj