fot. PAP/Paweł Supernak

Wszystkie loty HEAD zostaną upublicznione

Do informacji publicznej zostanie podany wykaz wszystkich lotów HEAD od momentu wprowadzenia tego statusu w życie. Pod lupę pójdą więc także politycy, którzy korzystali z przywileju przelotów rządowymi samolotami za czasów rządów koalicji PO-PSL.

Loty o statusie HEAD przestaną być tematem tabu.

Uważamy, że ta cenzura czasowa jest sztuczna, że Polacy mają prawo do informacji o wszystkich lotach, dlatego zwróciliśmy się o informacje o wszystkich lotach o statusie HEAD – mówił Marcin Horała podczas briefingu przed siedzibą Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

To oznacza, że do informacji publicznej zostaną podane także loty, które odbyli politycy w latach poprzedzających 2015 rok. Czyli za rządów koalicji PO-PSL.

Chcemy po prostu obnażyć hipokryzję, obłudę Platformy Obywatelskiej. PiS nadaje bardzo wysokie standardy. W sytuacji, kiedy nie doszło do złamania prawa, ale w ocenie opinii publicznej do zbyt chętnego korzystania z należnych prawem przywilejów, marszałek Kuchciński podał się do dymisji – zaznaczył Marcin Horała.

Takich nadużyć dopuścił się między innymi były premier Donald Tusk oraz marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Przepisy w kwestii podróży najważniejszych osób w państwie były niedoprecyzowane. Czas zatem to zmienić – podkreślił szef KPRM Michał Dworczyk

– Przygotowaliśmy – wydaje mi się – całkiem przyzwoity projekt ustawy, który opublikujemy w piątek. Chcemy go jeszcze skonsultować przed wprowadzeniem na ścieżkę legislacyjną z klubami parlamentarnymi – wszystkimi; tak, żeby to było prawo ponadpartyjne i ponadczasowe i dobrze służące Polsce – wskazał Michał Dworczyk.

Dokumenty dotyczące wykazu wszystkich lotów o statusie HEAD Polska Agencja Żeglugi Powietrznej przekaże w poniedziałek. Wówczas  wnioski zostaną podane do informacji publicznej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj