MON zakupi od Boeinga trzy samoloty dla VIP-ów

Już w październiku do Polski trafi używany samolot średniej wielkości do przewozu najważniejszych osób w państwie.

Ministerstwo Obrony Narodowej kupi od Boeinga trzy samoloty dla VIP-ów. Wartość umowy, którą podpisał Inspektorat Uzbrojenia MON z amerykańskim koncernem opiewa na 2 mld zł netto.

Jak podkreśla Bartosz Kownacki, wiceminister obrony narodowej, umowa obejmuje zakup dwóch nowych maszyn i jednej używanej.

Kupujemy trzy samoloty. Pierwszy jest to samolot używany, który będzie dostarczony do 15 października tego roku. Co nie znaczy, że 16 października zacznie on latać. Do tego celu potrzeba jeszcze przeszkolić nasze załogi, co zajmie jakieś dwa, trzy miesiące. To będzie samolot w wersji pasażerskiej, który potem zostanie przystosowany do wersji VIP-owskiej. Nie będzie to jednak samolot traktowany jako powietrzny punkt kierowania państwem. Samoloty do tego celu zostaną dostarczone dopiero w następnych latach. Teraz będą one w produkcji, zostaną uzbrojone w odpowiedni system obronny zarówno pasywny jak i aktywny, w systemy łączności do poziomu tajne. Będą to samoloty bardzo zbliżone do tego, którym lata prezydent Stanów Zjednoczonych, do Air Force One – akcentuje wiceminister MON.

Starania o pozyskanie samolotów tej wielkości trwały od 1993 r. W połowie roku do Polski trafi także pierwszy mniejszy samolot Gulfstream, który zabiorze na pokład 14 osób. Rząd kupił dwie tego typu maszyny.

Eksperci wskazują, że docelowo Polska powinna posiadać flotę ośmiu samolotów do transportu VIP-ów.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl