Bezsensowny pomysł MONu

Pomysł pozbawiony sensu – tak generał Roman Polko skomentował inicjatywę sprecyzowania stopnia wojskowego gen. Stanisława Maczka, w senackiej uchwale upamiętniającej tego bohatera- napisał Nasz Dziennik.

Podczas debaty senackich komisji Obrony Narodowej i Ustawodawczej, przedstawiciel MON ppłk Tomasz Kopański pytał senatorów, czy nie chcieliby sprecyzować w dokumencie szarży wojskowej Maczka z „generała” na „generała broni”. Zwrócił uwagę, że aktualnie w Wojsku Polskim najwyższy stopień to generał, a ostatni awans Maczka był na generała broni.

Pobierz Pobierz

„Nie ma sensu w ogóle przenoszenia tamtych stopni i taka dyskusja nad tym problemem to pokazuje przyrost formy nad treścią bo generał Maczek był wybitną osobowością, wybitnym dowódcą i w tej chwili dyskutowanie czy dwie gwiazdki czy trzy gwiazdki to jest zupełnie pozbawione sensu i jest trochę żenujące. Szukanie tutaj czy ma taki czy też inny stopień a nie pokazywanie co w tej chili trzeba by zrobić tej wielkiej postaci jako przykładu do naśladownictwa”  – powiedział gen. Roman Polko.

„Nie o to chodzi, aby precyzyjnie określać w jaki sposób awansowano tego generała i że to w sposób, że tak powiem rzeczywisty pomoże zrozumieć całą jego historię życia i wszystkie jego osiągnięcia. Wydaje mi się, że niczego specjalnego tego typu uwagi nie wnoszą” – powiedział prof. Mieczysław Ryba – historyk, kierownik katedry historii systemów politycznych KUL i wykładowca WSKSiM.

Senatorowie ostatecznie nie przychylili się do pomysłu Kopańskiego. Decyzją senatu Październik będzie miesiącem pamięci generała Stanisława Maczka.


Pobierz Pobierz

drukuj