Wspólne stanowisko Wlk. Brytanii i Polski ws. wschodniej flanki NATO

Wzmocnienie wschodniej flanki NATO i stała obecność w naszym kraju wojsk Sojuszu to główne tematy środowej wizyty polskich ministrów spraw zagranicznych i obrony narodowej w Wielkiej Brytanii.

Jak relacjonuje korespondent Radia Maryja red. Piotr Brzezina, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz i szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski usiedli do rozmów ze swoimi brytyjskimi odpowiednikami – Michaelem Fallonem oraz Philipem Hammondem.

Po spotkaniu minister Witold Waszczykowski zaznaczył, że miało ono spore znaczenie dla przygotowań decyzji lipcowego szczytu NATO w Warszawie.

– Tak, aby zabezpieczyć naszą wschodnią flankę, aby wyrównać statut bezpieczeństwa na całym obszarze NATO. Z dzisiejszej konsultacji wynoszę wniosek, że bezpieczeństwo, polityka skutecznego odstraszania i obrony pozostają priorytetem zarówno Polski, jak i Wielkiej Brytanii – podkreślił minister Witold Waszczykowski.

To były bardzo owocne rozmowy – podkreślił minister Antoni Macierewicz. Zwrócił też uwagę, że Polska i Wielka Brytania podobnie oceniają zagrożenie związane z agresją rosyjską na wschodniej flance NATO .

– Uzgodniliśmy, że niezbędna jest trwała obecność NATO na tamtym obszarze, że konieczne jest działanie, które zmieni strukturę na tyle, aby odstraszanie mogło rzeczywiście skutecznie obronić naszą wschodnią granicę – zwrócił uwagę minister Antoni Macierewicz.

Minister Antoni Macierewicz dodał, że Polska i Wielka Brytania przygotują wspólne środowisko na szczyt NATO w Warszawie.

Podczas wizyty polscy ministrowie spotkali się też z Polonią, która stanowi największą mniejszość narodową Szkocji oraz oddali hołd nieżyjącym już Polakom, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj