fot. PAP/EPA

Szef MSZ Węgier: Zwołanie posiedzenia Komisji NATO-Ukraina wbrew naszemu stanowisku narusza jedność Sojuszu

Zwołanie posiedzenia Komisji NATO-Ukraina na szczeblu ministerialnym wbrew krytycznemu stanowisku Węgier narusza jedność Sojuszu – powiedział we wtorek minister spraw zagranicznych i handlu Węgier, Peter Szijjarto.

Peter Szijjarto odbył we wtorek rozmowę z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, który zdecydował o zwołaniu Komisji NATO-Ukraina na szczeblu ministerialnym 4 kwietnia, pomimo węgierskiego sprzeciwu.

„Ta decyzja narusza jedność NATO, ale nie możemy nie przyjąć do wiadomości decyzji sekretarza generalnego” – stwierdził Szijjarto.

Dodał jednak, że na spotkaniu ma być dyskutowana kwestia ochrony mniejszości narodowych.

„Węgry nie poprą żadnej poważnej integracji, dopóki nie zostaną przywrócone prawa węgierskiej społeczności narodowej na Ukrainie” – dodał Szijjarto, który przebywa we wtorek w Brukseli na spotkaniu ministrów państw unijnych odpowiedzialnych za sprawy europejskie.

Szef węgierskiej dyplomacji podkreślił, że do NATO mogą przystępować tylko kraje, które szanują prawa wspólnot narodowych.

„Niestety, w przypadku dzisiejszej Ukrainy tak nie jest. Oczywiście nie jest to nowa sytuacja, od 2015 roku praktycznie stale ograniczane są prawa wspólnot narodowych, w tym węgierskiej” – powiedział polityk.

W ostatnich latach rząd w Budapeszcie stale blokował zwołanie Komisji NATO-Ukraina na szczeblu ministerialnym, domagając się poszanowania praw 150-tysięcznej mniejszości węgierskiej żyjącej na ukraińskim Zakarpaciu.

 

PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl