fot. PAP/Leszek Szymański

Prezydent Węgier spotkała się w Warszawie z prezydentem A. Dudą

W Warszawie odbyło się spotkanie prezydentów Polski i Węgier. Andrzej Duda wyraził przekonanie, że wraz z Katalin Novak podzielają wspólne wartości i chcą dążyć w swojej polityce do podobnych celów.

Polska to pierwszy kraj, który odwiedziła po zaprzysiężeniu nowa prezydent Węgier, Katalin Novak. Prezydent RP wskazał, że docenia gest węgierskiej prezydent i wyraził nadzieję, iż uda mu się nawiązać z Katalin Novak podobną przyjaźń jak z poprzednim prezydentem Węgier.

Andrzej Duda powiedział, że choć nie ma sporów w sferze wartości, to jednocześnie Polska i Węgry inaczej podchodzą do tematu sankcji wobec Rosji.

Dla nas ta kwestia jest jasna. Dzięki mądrej polityce, możemy zupełnie uniezależnić się surowców z Rosji. Pozycja Budapesztu jest jednak inna – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji prasowej.

– To są kwestie związane z pewnym impasem, w jakim dziś znajdują się oba nasze kraje, nasza część Europy, ale ja bym powiedział impasem, w którym znajduje się cały uczciwy i demokratyczny świat. Impas jest związany z wojną na Ukrainie, napaścią rosyjską i wszystkim tym, co ona spowodowała w świecie, który wydawał się poukładany. Nie ukrywam, że w pewnych aspektach, z rozmowy z panią prezydent jasno to wynika, sytuacja Polski jest w jakimś sensie politycznie znacznie prostsza niż sytuacja Węgier. Związki Węgier z Rosją, także związki o charakterze fundamentalnym dla węgierskiej gospodarki, są bardzo silne i równie trudne do szybkiej zmiany – zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydenci obu państw podjęli także temat pomocy humanitarnej dla uchodźców. Zgodnie podkreślili, że UE nie spełnia swojego obowiązku wsparcia obu krajów, które zapewniły Ukraińcom bezpieczne schronienie.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl