fot. pixabay.com

Małopolskie: Seniorka chcąc pomóc koleżance córki straciła 122 tys. zł

Starsza mieszkanka Sądecczyzny przekazała oszustce podającej się za jej córkę 122 tys. zł. Policja ponawia apele o ostrożność i ograniczone zaufanie podczas prowadzenia rozmów telefonicznych z nieznajomymi, ponieważ oszuści nadal wyłudzają spore sumy pieniędzy – przekazała we wtorek Aneta Izworska z nowosądeckiej policji.

Do oszustwa doszło w poniedziałek po południu. Do jednej z mieszkanek powiatu nowosądeckiego z zastrzeżonego numeru zadzwoniła kobieta, która przedstawiła się jako jej córka.

„Kiedy 78-latka zwróciła uwagę, że głos w słuchawce brzmi inaczej niż zazwyczaj, ta przekonała seniorkę, że to przez chore gardło. Rozmówczyni poinformowała, że jej koleżanka z pracy ma problemy w banku i pilnie potrzebuje pieniędzy. Poprosiła 78-latkę, aby się nie rozłączała, przygotowała wszystkie oszczędności i przekazała je kurierowi, który wkrótce miał się u niej pojawić. Starsza pani nieświadoma zagrożenia, zgodnie z poleceniem spakowała 122 tys. złotych, a kilka minut później przekazała gotówkę nieznajomemu mężczyźnie” – relacjonowała Izworska.

Seniorka zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa dopiero wtedy, gdy zadzwoniła do niej prawdziwa córka.

Policjanci prowadzą czynności mające na celu ustalenie i zatrzymanie sprawców tego przestępstwa.

Policja po raz kolejny apelują do seniorów i członków ich rodzin o zachowanie szczególnej ostrożności oraz radzi, jak nie dać się oszukać. Gdy ktoś podając się przez telefon np. za krewnego, policjanta czy pracownika banku będzie żądał pieniędzy, funkcjonariusze radzą, by natychmiast zakończyć taką rozmowę telefoniczną.

Policja radzi także, aby nie działać w pośpiechu i dać sobie czas do namysłu; jeżeli mamy wątpliwości lub nie wiemy, jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich. Zawsze potwierdzajmy taką „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście z osobą, za którą podaje się rozmówca – wystarczy wykonać jeden telefon, aby uchronić swoje oszczędności – przestrzega policja.

Należy pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy oraz nie wpuszczać ich do domu czy mieszkania. Nie można również podawać haseł i loginów do bankowości mobilnej ani przelewać pieniędzy na niezweryfikowane konto bankowe.

Policja zaleca także, aby zablokować połączenia z numerów zastrzeżonych. Gdy pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być próba oszustwa, koniecznie należy powiadomić policję, dzwoniąc pod numer 112.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl