fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP

Prezydent z szefami MSZ V4 i Partnerstwa Wschodniego nt. polityki w regionie

Priorytety polityki w regionie, Inicjatywa Trójmorza, reforma Partnerstwa Wschodniego – o tym będzie mówił prezydent Andrzej Duda podczas dzisiejszego spotkania z szefami MSZ państw Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego – poinformował PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

„Prezydent Andrzej Duda przyjmie ministrów spraw zagranicznych w Pałacu Prezydenckim. Powie o swoich priorytetach w polityce w regionie oraz o Inicjatywie Trójmorza. Opowie się za dalszym rozszerzaniem UE i reformą Partnerstwa Wschodniego w kierunku potrzeb poszczególnych państw” – podkreślił minister Szczerski.

Podczas środowego spotkania zaplanowano wystąpienie prezydenta Dudy.

W Warszawie odbędzie się spotkanie szefów MSZ kilkunastu krajów, w tym członków Partnerstwa Wschodniego i Grupy Wyszehradzkiej. Głównymi tematami rozmów będą przyszłość PW i polityki wschodniej UE. Spotkanie zwieńczy ogłoszenie wspólnego oświadczenia szefów dyplomacji Wyszehradzkiej Czwórki w sprawie przyszłości Partnerstwa Wschodniego – poinformował PAP szef biura rzecznika prasowego MSZ Jakub Wawrzyniak.

Tradycyjne spotkanie ministrów spraw zagranicznych V4 i Partnerstwa Wschodniego, poprzedzające zaplanowany na 24 listopada V szczyt Partnerstwa Wschodniego w Brukseli, organizowane jest przez Polskę w ramach jej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej. Środowe rozmowy toczyć się będą na warszawskim stadionie Legii.

Oprócz szefów dyplomacji Wyszehradzkiej Czwórki i sześciu krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy), na zaproszenie szefa polskiego MSZ Witolda Waszczykowskiego w spotkaniu uczestniczyć będą również ministrowie spraw zagranicznych Chorwacji, Estonii, Rumunii i Szwecji, a także komisarz UE ds. europejskiej polityki sąsiedztwa i negocjacji akcesyjnych Johannes Hahn.

Według Jakuba Wawrzyniaka, do Warszawy przyjechać mają ponadto osobistości z Bułgarii i Słowenii w randze sekretarzy stanu w MSZ oraz „wysokiej rangi przedstawiciele Wielkiej Brytanii, Malty oraz Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych”. Obrady w tym gronie poprzedzi spotkanie szefów dyplomacji krajów V4.

PAP/RIRM

drukuj