fot. twitter.com/MS_GOV_PL

Resort sprawiedliwości przygotował przepisy, które skrócą czas oczekiwania na wpis do ksiąg wieczystych

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad ustawą mającą przyspieszyć wpisy do ksiąg wieczystych. Nowe przepisy mają nie pozwolić, by bank obciążał kredytobiorcę dodatkowymi i bezzwrotnymi kosztami w okresie oczekiwania na wpis.

Na wpis do księgi wieczystej trzeba dziś czekać około roku, a czasami nawet dłużej. Im większe miasto, tym kolejka staje się dłuższa. To efekt ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów w prawo własności.

Ministerstwo Sprawiedliwości ma już gotowe projekty ustaw, które skrócą oczekiwanie. Nowe przepisy mają ponadto nie pozwolić, aby bank obciążał kredytobiorcę dodatkowymi i bezzwrotnymi kosztami w okresie oczekiwania na wpis do księgi wieczystej.

Ustawę w tej sprawie przyjął już Komitet Stały Rady Ministrów.

Do Rządowego Centrum Legislacji zostanie dziś przekazany projekt, na mocy którego notariusze zyskają prawo dokonywania wpisów w księgach wieczystych – wskazał wiceminister sprawiedliwości, Marcin Warchoł.

– Notariusz już dziś sporządza wniosek do sądu wieczystoksięgowego. Wnioski te w 99 procentach kończą się wpisem, ponieważ notariusze są wysoko wyspecjalizowani w tego typu czynnościach, które są dokonywane elektronicznie. Nie ma potrzeby, żeby notariusze ograniczali się do tego typu czynności. Sędzia jest od orzekania o winie, a nie od dokonywania wpisów, zapisków, rejestrów – powiedział Marcin Warchoł.

Wpis do księgi wieczystej ma się odbywać, zgodnie z propozycją resortu sprawiedliwości, na wzór aktu poświadczenia dziedziczenia dokonywanego przez notariuszy.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl