Majątek przestępców będzie konfiskowany bez wyroku?

Majątek przestępców może być skonfiskowany nawet bez wyroku skazującego – wynika z ustawy przygotowanej w resorcie sprawiedliwości.  O jej szczegółach poinformował portal rmf24.pl.

Nowe przepisy mają zablokować kruczki prawne, przy pomocy których adwokaci mogli chronić majątki swoich klientów. W myśl ustawy przepadek majątku będzie możliwy bez wyroku skazującego, a konfiskata będzie dozwolona nie tylko z majątku z przestępstwa, którego dotyczy sprawa.

Poza tym, przestępca będzie musiał udowodnić pochodzenie majątku do pięciu lat wstecz, a jeżeli przeniósł go na inną osobę, wtedy także ulegnie on konfiskacie.

Dodatkowo w przypadku zniszczenia lub ukrycia przedmiotu ściągana będzie równowartość takiego majątku.

Poseł Waldemar Buda z sejmowej komisji sprawiedliwości podkreśla, że nowe przepisy zlikwidują lukę, przez którą przestępcom opłaca się naruszać prawo.

 Przecież taki człowiek nie popełnił tego jednego przestępstwa, na którym go złapano, tylko popełnił wiele przestępstw, a w tym tylko wpadł. I oni się śmiali, bo dostali 6 albo 8 lat, po połowie wychodzili, a majątek warty miliony pozostawał i nie było podstaw do jego zabrania, bo trzeba było udowodnić, że pochodził z przestępstwa. Tak była luka prawna, że w zasadzie śmiali się z wymiaru sprawiedliwości, że nawet w przypadku wpadnięcia po którymś razie to im się opłaca to robić. Te przepisy są konieczne i potrzebne żeby państwo polskie było traktowane poważnie – powiedział Waldemar Buda.

Przygotowana w resorcie sprawiedliwości ustawa ma teraz trafić pod obrady Rady Ministrów.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl