PAP/Wojtek Jargiło

O zwycięstwie prezydenta A. Dudy mogą zadecydować głosy osób starszych

Już za cztery dni Polacy wskażą swojego prezydenta. Starający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda prosi mieszkańców Polski o pełną mobilizację. O jego zwycięstwie przesądzić mogą osoby starsze. W II turze zagłosują bez kolejki.

O głosy wyborców prezydent Andrzej Duda zabiegał w środę w Łukowie i w Białej Podlaskiej. Ostatnie pięć lat to wyjątkowy czas dla Polski.

– Nigdy wcześniej jeszcze tak nie było, żebyśmy mieli na naszym terytorium sojusznicze wojska: wojska NATO, wojska amerykańskie, które sami tutaj zaprosiliśmy (…). Zredukowaliśmy biedę wśród dzieci o ponad 90 proc. – zaznaczył szef państwa polskiego.

Prezydenta wspiera rząd m.in. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

– Myślę, że większość Polaków nie chce, by naszym dzieciom – wbrew woli rodziców – w szkołach narzucono edukację seksualną. Z propozycji, które forsował pan Trzaskowski, to miałoby się zaczynać od przedszkola – mówił Prokurator Generalny.

Kandydat Platformy Obywatelskiej w Gorzowie Wielkopolskim skupił się na krytyce swojego konkurenta.

– Pan prezydent jest w stanie tylko i wyłącznie mówić głosem jednej partii. I tym się różnimy w 100 proc. – powiedział Rafał Trzaskowski.

Według sondaży, w II turze nie ma zdecydowanego faworyta. Ostatni sondaż IBRIS wskazuje na zwycięstwo Andrzeja Dudy, ale tylko o jeden proc. Obaj kandydaci nawołują więc do mobilizacji swoich zwolenników. Prezydent Andrzej Duda zachęcał do pomocy osobom starszym w dowiezieniu ich do lokalu wyborczego.

– Żebyście ułatwiali dotarcie do lokali wyborczych tym, którzy mają z tym trudność; żebyście wykorzystali do tego także własne samochody, żeby kogoś podwieźć, jeżeli potrzeba, jeśli ma kłopoty z komunikacją, z chodzeniem – apelował szef państwa polskiego.

W I turze swój głos oddało tylko 56 proc. seniorów.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński zapewnił, że udział w wyborach jest bezpieczny.

– Komisje wyborcze są doskonale zabezpieczone: są maski, przyłbice, są płyny do dezynfekcji dla członków komisji i wszystkich wyborców, są jednorazowe rękawiczki – zaznaczył wiceminister zdrowia.

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem osoby po 60. roku życia, niepełnosprawni oraz kobiety w ciąży lub z małym dzieckiem – zagłosują bez kolejki.

– Polskie społeczeństwo doskonale poradzi sobie z tym, żeby przepuszczać osoby, które tego potrzebują w kolejce do Obwodowej Komisji Wyborczej – oceni Janusz Cieszyński.

Część osób zagłosuje korespondencyjnie. Do piątku można odebrać zaświadczenie o prawie do głosowania poza miejscem zamieszkania, np. w miejscu wakacyjnego pobytu.

W I turze w lokalu wyborczym głosował pan Lech Stefan. Swój głos odda też w niedzielę.

– Zdrowy rozsądek i nie lękać się. Od naszej decyzji zależy los Polski, czy będziemy dalej kontynuowali zmianę pozytywną czy nie – zaznaczył. 

Spośród seniorów głosujących w I turze na Andrzeja Dudę głos oddało 59 proc. W II turze to seniorzy mogą zadecydować o zwycięstwie obecnego prezydenta – podkreślił „Nasz Dziennik”. Jak zauważył dr Aleksander Kozicki, obecnie osoby starsze korzystają z programów takich jak 13 emerytura i leki 75 plus. Ich los po zwycięstwie Rafała Trzaskowskiego nie jest pewny.

– Jego obóz polityczny był nie tyle przeciwny dużym programom społecznym, co ustami ministra Rostowskiego zapewniał, że nie ma środków na tego rodzaju programy społeczne w Polsce i ich nie będzie – przypomniał dr Aleksander Kozicki, politolog.

Osoby starsze lub niepełnosprawne w dotarciu do lokalu wyborczego mogą liczyć na pomoc kół Rodziny Radia Maryja.

– Zgłosić się i podać akces pomocy, czy wskazać osobę, która potrzebuje pomocy. Niech to ogniwo będzie miejscem przekazu i – jak zwykle – działania – wskazał Piotr Noworol z parafii pw. św. Franciszka z Asyżu we Wrocławiu.

W niedzielę lokale wyborcze otwarte będą pomiędzy godz. 7.00 a godz. 21.00.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl