fot. TT/Igor Smirnow/KPRM

Drugi dzień wizyty wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce

Wizyta wiceprezydenta USA w Polsce trwa od niedzieli. W pierwszym dniu Mike Pence brał udział w obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, dziś ma rozmawiać w cztery oczy z prezydentem Andrzejem Dudą.

Polska i Stany Zjednoczone mają sporo wspólnych interesów, zwłaszcza, że USA nie potrafią znaleźć wspólnego języka ani z Unią Europejską, ani z Rosją.

– Polska, między Niemcami a Rosją, jawi się jako istotny punkt, istotne miejsce. I stąd te różne inwestycje energetyczne, mówimy przede wszystkim o sprzedaży gazu oraz obecności militarnej – powiedział prof. Mieczysław Ryba.

To właśnie m.in. o zwiększonej obecności wojsk amerykańskich w Polsce, ale też o współpracy gospodarczej i energetycznej, mają dziś rozmawiać prezydent Andrzej Duda i wiceprezydent USA Mike Pence. Polska staje się państwem, poprzez które Amerykanie chcą realizować swoje strategiczne interesy – tłumaczył politolog dr Mirosław Habowski.

– Polska ma bardzo ważne dla Stanów Zjednoczonych położenie. Nie dla ich istnienia jako państwa niepodległego, ale dla ich panowania światowego – stwierdził politolog.

I właśnie realizacji takiej polityki ma służyć wzmocnienie obecności wojsk amerykańskich w Polsce. To wyzwanie rzucone Chinom i Rosji – mówił dr Mirosław Habowski.

– Amerykanie swoją obecność wojskową oczywiście nie z troski o Polskę tutaj montują, tylko dlatego, że wchodzą między Niemcy a Rosję, a także między Unię Europejską a Chiny. W ten sposób przerywają najkrótszą linię handlową między obiema wielkimi gospodarkami – wskazał dr Mirosław Habowski.

Co nie oznacza wcale, że Polska nie może na tym zyskać. Zwłaszcza w obszarze energetyki, gdzie polski rząd próbuje przerwać rosyjski monopol. Amerykańskie cele uwzględniają także Ukrainę – powiedział prof. Mieczysław Ryba.

– Ameryka tam rzeczywiście wspiera, łoży i utrzymuje to przy życiu, bo wie, że z Ukrainą Rosja staje się mocarstwem – podsumował historyk.

Po spotkaniu w cztery oczy prezydenta Polski z wiceprezydentem USA dojdzie do rozmów delegacji obu państw.

TV Trwam News/RIRM

drukuj