fot. PAP/Paweł Supernak

B. Janke: Prezydent A. Duda apeluje do władz Białorusi o przyjęcie pomocy i humanitarne traktowanie ludzi, którzy utknęli na granicy

Prezydent RP Andrzej Duda apeluje do władz Białorusi o przyjęcie pomocy i humanitarne traktowanie ludzi, którzy utknęli na granicy – powiedziała Bogna Janke, minister w Kancelarii Prezydenta RP.

Z inicjatywy prezydenta RP przygotowana została pomoc humanitarna dla imigrantów koczujących po białoruskiej stronie naszej wschodniej granicy. Konwój na przejście graniczne w Bobrownikach wyruszył w sobotę ze składnicy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w Komorowie.

Bogna Janke, minister w Kancelarii Prezydenta RP, powiedziała na briefingu prasowym, że prezydent Andrzej Duda zwrócił się o wysłanie tego transportu po tym, jak w środę w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego otrzymał od rządu i służb raport o aktualnej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy.

– Pan premier podjął tę inicjatywę pana prezydenta i transport wyruszy. Pan prezydent Andrzej Duda apeluje do władz Białorusi o przyjęcie pomocy humanitarnej dla ludzi, którzy koczują w tym kraju. Zwabieni obietnicą przedostania się do Unii Europejskiej, utknęli na Białorusi. Ze względu na złą pogodę pan prezydent apeluje do władz Białorusi o rozsądek i humanitarne zachowanie wobec tych ludzi. Ci ludzie są zakładnikami reżimu i bardzo nas wszystkich ich los obchodzi i przejmuje, i bardzo chcielibyśmy im pomóc – wskazała minister w Kancelarii Prezydenta RP.   

Michał Kuczmierowski, szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, przypomniał, że transport jest trzecim, który został przygotowany na Białoruś. Dodał, że w transporcie są koce, łóżka, namioty do wykorzystania humanitarnego oraz środki ochrony osobistej związane z COVID-19.

W tej sprawie polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych złożyło specjalną notę dyplomatyczną do władz białoruskich o przyjęcie tego transportu.

W nocie jest też wskazanie, że w kolejnym transporcie – on musi już być potwierdzony, co do zawartości przez Białoruś – mogą znaleźć się leki, środki medyczne i żywność – powiedział Michał Kuczmierowski.

Poprzednie dwa transporty wysłane przez Polskę na Białoruś 23 sierpnia i 5 października, nie zostały przyjęte [czytaj więcej].

RIRM

drukuj