fot. PAP/UKRINFORM/Pavlo Bagmut

Polityczne podsumowanie wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Kijowie

Tak naprawdę Ukraina dzisiaj walczy o naszą wolność, o wolność Europy. Tak jak Polacy w 1920 roku walczyli w obronie demokratycznego świata – mówił sekretarz stanu w kancelarii prezydenta, Andrzej Dera, w kontekście prezydenckiego wystąpienia w Kijowie.

Andrzej Duda jest pierwszą głową obcego państwa, która wystąpiła na forum ukraińskiego parlamentu od ataku Rosji na Ukrainę [czytaj więcej].

 

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Andrzej Dera, podkreślił, że miała ona ogromne znaczenie dla Polski.


– Ukraina jest w stanie wojny z Rosją. Polska, Polacy zrobili i robią ogromnie dużo dla Ukrainy. Wydaje mi się, że to, iż zaproszono akurat prezydenta z Polski na pierwsze wystąpienie przywódcy europejskiego spoza Ukrainy, jest takim aktem podziękowania –
powiedział Andrzej Dera.

Prezydent Polski podziękował Ukraińcom za obronę Europy przed rosyjskim zbrodniarzem.

– Tak naprawdę Ukraina dzisiaj walczy o naszą wolność, o wolność Europy. Tak jak Polacy w 1920 roku walczyli w obronie demokratycznego świata przed bolszewikami, tak dzisiaj Ukraińcy walczą z Rosjanami o wolny świat, wolną Europę – oznajmił sekretarz stanu w kancelarii prezydenta.

 

Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy było ponadto ważnym sygnałem skierowanym do przywódców europejskich. Wiceminister spraw zagranicznych, Paweł Jabłoński, wspomniał, że u niektórych przywódców europejskich widać, iż chcieliby się porozumieć z Władimirem Putinem, aby pozwolić mu zachować twarz.

– Naszym zdaniem jest to głęboko niewłaściwe. Uważamy, że wsparcie powinno być kontynuowane, bo choć Ukraina walczy dzisiaj o swoją niepodległość, wolność, to walczy również w obronie Polski i innych państw, bo powstrzymuje Rosję przed atakami na kolejne kraje – zaakcentował Paweł Jabłoński.


Według poseł Koalicji Polskiej, Urszuli Pasławskiej, wizyta prezydenta Andrzeja Dudy miała ona obustronnie ważny wymiar.

 

– Dla Polaków był to pokaz solidarności z Ukrainą. Warto zwrócić uwagę, jak Ukraińcy zachowują się w stosunku do Polski, iż metro ma mieć nazwę warszawskiego. Wymienić można wiele symboli związanych chociażby z Cmentarzem Orląt Lwowskich – podsumowała Urszula Pasławska.

To trzecia w ostatnim czasie wizyta Prezydenta RP na Ukrainie. Andrzej Duda udał się do Kijowa 23 lutego, a kolejną wizytę złożył 13 kwietnia wraz z prezydentami Litwy, Łotwy i Estonii.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl