fot. PAP/Zbigniew Meissner

[TYLKO U NAS] Ks. abp M. Mokrzycki: Boimy się, że wojna na Ukrainie zostanie zapomniana, przejdzie do normalności, dlatego wszelkie gesty solidarności są tak ważne, aby nie zapominać o Ukrainie

Władze lokalne oraz władze państwowe Ukrainy zdają sobie sprawę, że Kościół ma bardzo wielką moc. Nie chodzi tylko o moc dyplomatyczną, ale przede wszystkim o moc modlitwy i łaski. Władze przede wszystkim dlatego proszą o modlitwę. (…) Na Ukrainie Kościół jednoczy ludzi, którzy modlą się o pokój i w to wierzą. Jesteśmy bardzo zbudowani tą świadomością. Towarzyszy nam ciągłe nawoływanie, ciągła prośba skierowana do Ojca Świętego Franciszka, aby jako Apostoł Pokoju przybył na teren Ukrainy – powiedział ks. abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Na terenie Ukrainy wciąż trwa wojna. Do oblężonego Kijowa przybył ks. abp Paul Gallagher, szef watykańskiej dyplomacji, który odwiedził Buczę, Irpień oraz Worzel.

– Niestety, na Ukrainie w dalszym ciągu trwa wojna, ludzie cierpią, miasta i wioski są niszczone, giną młodzi ludzie, którzy oddają życie na ołtarzu ojczyzny. Jesteśmy bardzo wdzięczni za gesty solidarności i pamięć. Jesteśmy wdzięczni także Ojcu Świętemu Franciszkowi, który w każdą środę i niedzielę apeluje, zachęca i zaprasza do modlitwy za Ukrainę i woła o zaprzestanie wojny. Kolejnym gestem pamięci Papieża jest wizyta ks. abp. Paula Gallaghera, który przyjechał, aby spotkać się nie tylko z władzami państwowymi w Kijowie, ale także z Kościołem rzymskokatolickim i Kościołem greckokatolickim. Ks. abp Paul Gallagher odwiedził także ośrodki, w których przyjmujemy uchodźców, a także spotkał się z wiernymi – poinformował ks. abp Mieczysław Mokrzycki.

Ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski; ks. abp Wojciech Polak, Prymas Polski; a także ks. abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, złożyli wizytę na Ukrainie. Celem wizyty było pokazanie, że Kościół rzymskokatolicki w Polsce solidaryzuje się z losem Kościołów, które znajdują się na Ukrainie, a także zwrócenie uwagi na potrzebę modlitwy za tych, którzy zostali zamordowani. [czytaj więcej] 

– Jesteśmy wdzięczni za delegację Konferencji Episkopatu Polski. (…) Dla mnie to była okazja, żeby osobiście podziękować za wielką solidarność Kościoła w Polsce oraz za żarliwe modlitwy, które są codziennie zanoszone w kościołach i za otwarte serca w przyjęciu uchodźców. Gesty solidarności są potrzebne w tak długo już trwającej wojnie. Boimy się, że wojna na Ukrainie zostanie zapomniana, przejdzie do normalności, dlatego wszelkie gesty solidarności są ważne, aby nie zapominać o Ukrainie – mówił gość Radia Maryja.

Rośnie nadzieja na pielgrzymkę Ojca Świętego Franciszka na Ukrainę. Ks. abp Mieczysław Mokrzycki ocenił, że ufa, iż Papież przybędzie na teren Ukrainy.

– Ojciec Święty Franciszek nie widział na razie takiej możliwości – nie wiemy, z jakich przyczyn – aby przybyć na Ukrainę. Podczas spotkania we Lwowie z przedstawicielami Stolicy Apostolskiej władze Lwowa wyraziły prośbę, aby Papież przybył na Ukrainę, że jego wizyta byłaby bardzo pomocna w zakończeniu wojny. Mówiono o tym, żeby Papież nie lękał się i przybył na Ukrainę. Ufamy, że to nastąpi. Jesteśmy na początku wojny, nie wiemy, kiedy się skończy. W każdym momencie wizyta Papieża byłaby ważna – akcentował metropolita lwowski.

Nieustannie prosimy Ojca Świętego Franciszka, aby przybył na teren Ukrainy – kontynuował gość „Aktualności dnia”.

– Władze lokalne oraz władze państwowe Ukrainy zdają sobie sprawę, że Kościół ma bardzo wielką moc. Nie chodzi tylko o moc dyplomatyczną, ale przede wszystkim o moc modlitwy i łaski. Władze przede wszystkim dlatego proszą o modlitwę. (…) Na Ukrainie Kościół jednoczy ludzi, którzy modlą się o pokój i w to wierzą. Jesteśmy bardzo zbudowani tą świadomością. Towarzyszy nam ciągłe nawoływanie, ciągła prośba skierowana do Ojca Świętego Franciszka, aby jako Apostoł Pokoju przybył na teren Ukrainy – zaznaczył ks. abp Mieczysław Mokrzycki.

Całą rozmowę z ks. abp. Mieczysławem Mokrzyckim można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl