fot. flickr.com

W Dniu Praw Człowieka ukraińskie MSZ apeluje o „napełnienie realną treścią” systemu tych praw

O napełnienie realnym sensem systemu ochrony praw człowieka i przekształcenie go z deklaracji politycznych w skuteczne mechanizmy zaapelowało ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w niedzielę, w międzynarodowym Dniu Praw Człowieka.

75 lat temu Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych uchwaliło Powszechną Deklarację Praw Człowieka.

„Apelujemy do wspólnoty międzynarodowej w ramach przygotowania do Paktu Przyszłości, którego uchwalenie planowane jest w ramach szczytu (ONZ) we wrześniu 2024 roku, by wzmocnić zobowiązania w zakresie ochrony i realizacji wszystkich praw człowieka i podstawowych wolności na całym świecie, w tym poprzez należyte reagowanie na poważne i systematyczne łamanie praw człowieka, zagwarantowanie odpowiedzialności i zapobieganie przyszłym naruszeniom” – napisało MSZ Ukrainy w oświadczeniu wydanym z okazji rocznicy.

Jak zaznaczył ukraiński resort, należy rozpocząć poważną dyskusję o rewizji światowego systemu ochrony praw człowieka, aby „napełnić go realnym sensem, transformując deklaracje polityczne w skuteczny mechanizm”.

W komentarzu wskazano na Rosję, która od wielu lat łamie prawa człowieka zarówno na swoim terytorium, jak i na tymczasowo okupowanych terenach Ukrainy, Gruzji i Mołdawii.

MSZ Ukrainy podkreśliło, że Rosja demonstruje „rażącą pogardę” dla zasad wymienionych w Deklaracji Praw Człowieka, wymieniając rosyjskie zbrodnie takie jak nielegalne deportacje i przymusowe przesiedlenia, w tym – dzieci, przemoc seksualną, tortury i nieludzkie traktowanie jeńców, obozy filtracyjne, całkowite bezprawie i brak sprawiedliwości.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl