fot. PAP/Marcin Obara

Prezydent A. Duda: Trzeba przygotować program dla osób w wieku 75 plus

Trzeba przygotować program dla osób w wieku 75 plus. Taki, który będzie uwzględniał pomoc zdrowotną, ale także realia, w jakich te osoby się znajdują powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent przemawiał w trakcie konferencji zorganizowanej w Belwederze pod hasłem „Centrum Zdrowia 75 plus. Zdążyć przed demograficznym tsunami”. Andrzej Duda wskazywał, że trudno obecnie mówić o szczególnej opiece zdrowotnej nad osobami w podeszłym wieku. Wskazał też na badania dotyczące najbliższych dziesięcioleci.

W 2017 roku osoby w 75. roku życia i powyżej 75 lat stanowiły ponad 7 proc. polskiego społeczeństwa. Ale przewiduje się, że w 2050 roku będzie ponad 16 proc. A więc ponad dwa razy tyle, co dziś. Jest sprawą oczywistą, że to wyzwanie, które stoi przed nami. Bardzo się cieszę, że rozmawiamy na ten temat w tej chwili, dlatego że trzeba podejmować wcześniej działania po to, aby w momencie, w którym rzeczywiście te elementy będą potrzebne i wejdą w pełne użycie, aby one były gotowe – tłumaczył Andrzej Duda

Podczas konferencji została zaprezentowana koncepcja Centrum Zdrowia 75 plus, opracowana przez ekspertów z Narodowej Rady Rozwoju. Jest ona odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na skoordynowanie działań zdrowotnych i opiekuńczych dla najstarszych obywateli.

 

RIRM

drukuj