fot. .prezydent.pl

Prezydent Duda: Chopin wielkim polskim patriotą i twórcą polskiej niepodległości

Fryderyk Chopin jest wielkim polskim patriotą i twórcą polskiej niepodległości – powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda. „Dzięki twórczości Chopina Polska wróciła na mapę świata w 1918 r.” – podkreślił.

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzięli udział w Pałacu Prezydenckim w koncercie z okazji 200. rocznicy pierwszego publicznego występu Fryderyka Chopina.

„Fryderyk Chopin był wielkim polskim patriotą. Jest najbardziej znanym na świecie polskim artystą, kompozytorem, najbardziej też chyba popularnym, bo przecież muzykę Chopina można usłyszeć w każdym zakątku świata, ale przede wszystkim był wielkim patriotą, który właśnie budował naszą kulturę” – powiedział szef państwa polskiego przed koncertem.

Zwrócił uwagę, że Fryderyk Chopin „budował coś, co nazywamy naszą tradycją – coś, co uważamy za pewien fundament polskości”.

„Czemu? Bo mówimy, że w muzyce Chopina słychać tak wiele polskich elementów, tak ważnych, gdziekolwiek na świecie by się nie było, gdzie by się nie słyszało tej muzyki, słyszy się w niej polskie wierzby płaczące, widzi się polskie łąki na Mazowszu. To wszystko, co tak kochał i za czym tak tęsknił na emigracji Fryderyk Chopin – zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent Polski podkreślił, że „być może nie byłoby 1918 r., gdyby nie muzyka Chopina, gdyby nie to, że także poza granicami umiał mobilizować Polaków do tego, by wierzyć w to, że ojczyzna wróci na mapy”.

Jak mówił, dzięki twórczości Fryderyka Chopina, dzięki Etiudzie Rewolucyjnej i innym wielkim utworom Chopina, Polska wróciła na mapę świata w 1918 r.

„Można w związku z tym powiedzieć śmiało, że Fryderyk Chopin, jako jeden z wielkich twórców polskiej kultury, jest również wielkim twórcą polskiej niepodległości” – podkreślił prezydent.

Po raz pierwszy w historii w Pałacu Prezydenckim artyści zagrali na fortepianie marki Erard z 1858 roku.

PAP/RIRM

drukuj